Niemcy: Freiburg dostanie stadion… z drewna?

źródło: Badische-Zeitung.de

Niemcy: Freiburg dostanie stadion… z drewna? Dostali poparcie w referendum, teraz mogą budować. Ale władze Fryburga nie chcą zbudować zwykłego stadionu. Planują wykonać go w dużej części z drewna!

Reklama

W lutym mieszkańcy Fryburga Bryzgowijskiego dali poparcie dla budowy stadionu w mieście. Ma pomieścić 35 tysięcy widzów, powstać do ok. 2019 roku i kosztować ok. 70 mln €. Na to zgodzili się obywatele i takich wytycznych trzyma się samorząd.

Stadion FreiburgKoncepcja z 2014 roku, która nie jest oficjalna, ale uwzględnia szerokie użycie drewna w elewacji © Daniel Ebermann

Jest jednak różnica względem pierwotnych planów, którą w maju zasugerowali Zieloni. Chcą, by stadion powstał w możliwie dużej części z drewna. Inspirację można czerpać choćby z Nicei, gdzie wiele elementów rzeczywiście korzysta z takiego budulca. Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem, jest wsparty przez zarząd leśnictwa. Drewno miałoby tu związek z symboliką lokalną, w końcu Fryburg to rejon Schwarzwaldu.

W ostatnich miesiącach trwały analizy na ile można uwzględnić drewno, by nie przekroczyć harmonogramu ani budżetu. Miejscy planiści są otwarci na wykorzystanie tego materiału, ale nie przesądzają, co będzie możliwe.

Stadion FreiburgKoncepcja z 2014 roku, która nie jest oficjalna, ale uwzględnia szerokie użycie drewna w elewacji © Daniel Ebermann

Wiadomo jedynie na pewno, że nie ma możliwości, by drewniana była cała konstrukcja główna trybun lub dachu. Tu od stali i/lub żelbetu nie da się uciec, natomiast z powodzeniem można drewnem wyłożyć spodnią część dachu lub części trybun – takie rzeczy już w innych stadionach robiono, by wymienić choćby Letzigrund, Olympiastadion Helsinki lub Synot Tip Arena.

Efekty analiz mają zostać przedstawione w grudniu lub styczniu. Nie należy jednak spodziewać się gotowej koncepcji, a raczej oceny wykonalności. Dopiero w 2016 zostanie powołana spółka zadaniowa, która przeprowadzi inwestycję. Czy najpierw powstanie projekt, czy może wykonawca otrzyma zadanie w trybie „projektuj + buduj” – tu sprawa jest wciąż otwarta.

Reklama