Nowe stadiony: Darmstadt, Neunkirchen i Stuttgart

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Darmstadt, Neunkirchen i Stuttgart Tylko jeden z nich jest stadionem Bundesligi i nie jest ani największy, ani najnowocześniejszy. Zapraszamy na prezentacje trzech nowych pozycji w naszej niemieckiej sekcji!

Reklama

Germany

 

Ellenfeldstadion, Neunkirchen (23 400)

Germany

Uznawany za jeden z piękniejszych stadionów, stadion Borussii Neunkirchen powstał w 1912 roku i do dziś zawiera elementy tamtej konstrukcji. Oczywiście zmieniane przez lata, jednak stopniowo i bardzo oszczędnie (w znacznej mierze przez zawiłe losy klubu). Nawet stare drewniane ławki z 1930 usunięto z trybuny głównej dopiero w 2002 roku!

Stadion jest położony na południu miasta i powstał w układzie wschód-zachód. Główna trybuna jest na południu i od 1930 oferowała częściowe zadaszenie. Wymieniono je na szersze dopiero w 2002.

Wysokie na 15 metrów trybuny żelbetowe wyrosły ponad niższe rzędy w latach 1960. Dzięki nim w szczytowym momencie stadion mógł pomieścić ponad 30 tysięcy widzów. Dziś ta liczba jest skromniejsza po instalacji krzesełek na południu i demontażu wyższych rzędów na północy.

 

Merck-Stadion, Darmstadt (17 000)

Germany

Losy tego stadionu zaczynają się w 1919 roku, gdy poprzednik dzisiejszego SV Darmstadt 98 rodził się po fuzji dwóch zespołów. Większy klub potrzebował nowego stadionu i na jego budowę wybrano teren tuż przy stadionie miejscowego uniwersytetu technicznego, na południu Darmstadt. W chwili otwarcia mieścił ok. 8 tys. widzów, w dużej mierze na drewnianej trybunie głównej.

Stadion przetrwał II wojnę światową, po której służył amerykańskim żołnierzom jako miejsce gry w baseball. W latach 1950-1952 powstały nasypy na północy, wschodzie i południu, zwiększając pojemność do 25 tysięcy.

W 1975 stanęła nowa trybuna główna, długa na 80 metrów. Stoi do dziś, choć była od tego czasu modernizowana. Ponieważ klub wkrótce awansował do Bundesligi, w 1978 podwyższono trybunę wschodnią, a w 1981 powstało nowe oświetlenie. Od tego czasu kształt stadionu nie zmieniał się znacząco.

 

Gazi-Stadion, Stuttgart (11 408)

Germany

Stadion Stuttgarter Kickers powstał w 1905 i przez 70 lat zachował pierwszą drewnianą trybunę. Co ciekawe, żaden inny klub w Niemczech nie grał tak długo na tym samym stadionie. Kickers co prawda mieli krótkie epizody „na wygnaniu”, jednak zawsze wracali do południowej dzielnicy Waldau.

Dzisiejszy stadion posiada cztery trybuny jedynie z wolnymi narożnikami. To zmiana, która przyszła w 2015 roku, po oddaniu do użytku nowej trybuny południowej. Wcześniej na południu stała krótka konstrukcja obejmująca jedynie centralną część boiska.

Za bramkami znajdują się jedynie niewielkie odkryte trybuny, podczas gdy zdecydowanie najwięcej widzów zajmuje północną trybunę, gdzie znajdują się zadaszone sektory stojące (w tym sektor gości).

Reklama