Chorzów: Słynna Omega wróci na Cichą za miesiąc?

źródło: Slask.Sport.pl

Chorzów: Słynna Omega wróci na Cichą za miesiąc? Legendarny zegar z chorzowskiego stadionu pojawi się na nim na powrót już w połowie września – sugeruje katowicka „Gazeta Wyborcza”. Konstrukcja ma uświetnić 80-lecie stadionu.

Reklama

Dokładnie 29 września 1935 zainaugurowano stadion miejski przy Cichej w Chorzowie, w dobie sukcesów Ruchu. Wkrótce minie więc 80 lat, a tę okazję ma uświetnić powrót jednej z największych atrakcji stadionu – zegara Omega.

Historia tego elementu jest bardzo ciekawa, bowiem ofiarowany w 1939 przez Szwajcarów mechanizm jest sprawny do dziś. Wojnę przeczekał pod stertą węgla , ukryty przed nazistami przez swojego opiekuna, Augustyna Ferdę.

Omega

Ferda wrócił na Cichą z mechanizmem wiosną 1945 i od tego czasu zegarem opiekował się on, jego syn, a później wnuk. Aż do 2009, gdy zegar nakręcono po raz ostatni. Teraz Omega ma powrócić i stanąć naprzeciw trybuny głównej. Nie będzie jedynym zegarem mierzącym czas przy Cichej, ale będzie tym o wielkiej wartości historycznej i sentymentalnej.

Być może debiut zegara nastąpi już w spotkaniu Ruch – Legia, jeszcze przed 80-leciem stadionu.

Reklama