Nowe stadiony: Calama i Talcahuano (Chile)

źródło: własne | MK

Nowe stadiony: Calama i Talcahuano (Chile) Jeszcze dwa przykłady dowodzące, że Chilijczycy z zaścianka Ameryki Południowej weszli do czołówki kontynentu. Zapraszamy na nowoczesne stadiony w Calamie i Talcahuano.

Reklama

Estadio Zorros Del Desierto, Calama (12 346)

Chilean Stadiums© Ministerio del Deporte de Chile

Pierwszy stadion w śródmieściu Calamy powstał w 1952 roku z inicjatywy rodziny Abaroa. Miał służyć szeroko pojętemu miejskiemu sportowi, ale od początku były z nim pewne problemy. Zwłaszcza przez układ południowej trybuny, która uniemożliwiała stworzenie pełnej bieżni lekkoatletycznej i nie oferowała dobrej widoczności.

Chilean Stadiums© Ministerio del Deporte de Chile

ChilePrzez lata wielokrotnie samorząd chciał przebudować obiekt, ale udało się dopiero dzięki rządowemu programowi Chilestadios. W lutym 2013 ruszyła rozbiórka starych trybun i niewiele ponad rok później stały już nowe. Jednak doposażenie obiektu trwało długo, a ostateczne otwarcie nastąpiło dopiero w kwietniu 2015.

Konstrukcyjnie stadion jest prosty i skromny, jednak ma ciekawe elementy stylistyczne. Elewacja i dach są pokryte rdzawą siatką, przypominającą miedź. Nie bez powodu, ponieważ budynek stoi w miedziowym zagłębiu. To też nawiązanie do przydomku klubu i nazwy stadionu – „Zorros del Desierto to „Pustynne Lisy”, na cześć rzadkich ssaków występujących lokalnie, również o rdzawym ubarwieniu.

Narożniki są wolne, bowiem te na południowym wschodzie i północnym zachodzie są ograniczone drogami – widowni zbudować się tam nie dało. Siatka elewacji i zadaszenie obejmują dwa pozostałe narożniki, tworząc częściowo  okryte place i drogi dojścia dla widzów.

Niezależnie od walorów estetycznych lub ich braku stadion w Calamie bywa określany mianem piekła. El Infierno to określenie zasłużone, ponieważ stadion stoi na wysokości 2260m n.p.m., w jednym z najgorętszych pustynnych rejonów Chile. Gra tutaj jest prawdziwym wyzwaniem dla piłkarzy z innych części kraju.

 

Estadio CAP, Talcahuano (10 500)

Chilean Stadiums© Julio Huenul Pereira

Stadion sportowy był zwieńczeniem wzgórza w dzielnicy Huachipato od 1961 roku, gdy powstał Estadio Las Higueras. Lekkoatletyczno-piłłkarski obiekt był złączony ze stadionem rezerwowym i zespołem kortów tenisowych. Co rzadkie w Chile, stadion nie był własnością publiczną, ale prywatną. Należał do CAP Acero, dużego producenta stali.

Chilean Stadiums© Ennio Pereira

To właśnie CAP sfinansował wartą 11 mln $ budowę nowego stadionu w miejscu poprzednika. W lipcu 2008 roku ruszyły prace nad zmianą układu widowni. Powstały cztery proste, niezależne trybuny na konstrukcji stalowej. Zachodnia mieści loże, centrum dowodzenia i większość infrastruktury, choć dla jej powstania trzeba było usunąć jeden z kortów tenisowych.

W chwili otwarcia stadion należał do najlepszych w Chile, a jego oświetlenie na sześciu masztach przekraczało wymogi FIFA.

Reklama