Moskwa: Łużniki pochłoną 350 mln €

źródło: Interfax / Stadiums.at.ua

Moskwa: Łużniki pochłoną 350 mln € Prace na największym stadionie Mundialu 2018 niezmiennie wyprzedzają harmonogram o 2-3 miesiące. Uda się go otworzyć już w przyszłym roku, a koszt szacowany jest na 350 mln.

Reklama

Zastępca mera Moskwy Marat Chusnulin powiedział agencji Interfax, że aktualnie koszt przebudowy stadionu narodowego na Łużnikach jest szacowany na 350 mln € (1,46 mld zł). Suma jest podana w euro, ponieważ kurs rubla jest niezmiennie bardzo niestabilny. Z tego też powodu koszt jest aktualnie jedynie szacowany, a ostateczna kwota będzie zależna od zmian na rynku.

Luzhniki

350 milionów to wg dzisiejszego kursu 22 mld rubli, czyli ok. 3 mld więcej niż oczekiwano w 2013 roku. Jednak w związku ze słabością waluty to i tak znacznie niższa wartość w przeliczeniu na złotówki. W 2013 stadion miał pochłonąć ok. 1,9 mld zł, dziś konwersja na złotówki daje wynik 1,46 mld.

Niestabilność rubla to jeden z powodów, dla których wykonawca chce jak najszybciej uporać się z pracami. Aktualnie na placu budowy codziennie pracuje ponad 2 tys. robotników. Zaawansowanie prac zdecydowanie wyprzedza harmonogram o ok. 2-3 miesiące. Cały obiekt będzie oddany do użytku w 2016 roku zamiast pierwotnie zakładanego 2017.

Luzhniki

Reklama