Bruksela: Stadion na Heysel da się zmodernizować?!

źródło: Sport.be / Nieuwsblad.be; autor: michał

Bruksela: Stadion na Heysel da się zmodernizować?! Aktualne plany budowy zupełnie nowego stadionu narodowego Belgii powstały z założenia, że istniejącego obiektu nie da się dostosować do norm UEFA. Ale da się – twierdzą architekci.

Reklama

Znana belgijska pracownia architektoniczna Goedefroo + Goedefroo otrzymała zlecenie, by sprawdzić możliwości gruntownej przebudowy Stadionu Króla Baldwina. Dotąd powszechnie panowało przeświadczenie, że nie da się dostosować istniejącej infrastruktury do współczesnych oczekiwań, dlatego powstał plan budowy od podstaw na Parkingu C, po drugiej stronie ulicy.

Belgium

Jednak architekci uznali, że da się przebudować stadion, by oferował optymalne warunki jako nowoczesna arena sportowo-widowiskowa. Co więcej, da się to zrobić trzykrotnie taniej (!) niż budować od zera.

Belgium

Aktualny plan stadionu narodowego opiewa na 314 milionów, tymczasem szacunki Goedefroo + Goedefroo sugerują przebudowę za 110 mln €. To wersja ekonomiczna, ale też ekologiczna – zakłada ponowne użycie części istniejącej infrastruktury.

Zleceniodawcy tego nieoczekiwanego raportu nie są znani, ale ponowne otwarcie dyskusji na temat stadionu narodowego wydaje się spóźnione. Jest już nie tylko szczegółowy plan (dokumentacja + konstrukcja finansowa) dla nowego stadionu narodowego, ale też projekt zagospodarowania miejsca po Heysel, gdy stadion przestanie istnieć.

Reklama