Rosja 2018: Stadiony droższe jeszcze o jedną trzecią, może więcej

źródło: własne; autor: michał

Rosja 2018: Stadiony droższe jeszcze o jedną trzecią, może więcej Minister sportu Rosji potwierdził, że koszt wzniesienia nowych stadionów na Mistrzostwa Świata 2018 może wzrosnąć jeszcze o 30-40% z powodu wahań w kursach walut. Już teraz urosły o 50-100%.

Reklama

Witalij Mutko poinformował, że koszty budowanych na Mistrzostw Świata stadionów wzrosną średnio o 30-40%. – Wzrost ceny dolara i euro oraz rosnąca inflacja oczywiście wpływają na koszty budowy stadionów. Część kontraktów podpisaliśmy w dolarach, a kupno dolara jest coraz droższe. Dlatego dokonując zakupu musimy zwiększyć wydatki w rublach – wyjaśnił Mutko.

Problemy ze wzrostem będą dotyczyły przede wszystkim mniejszych stadionów, tych powstających z myślą o fazie grupowej. Wyjściowo, w 2010 roku, mały kosztować po ok. 10 mld rubli. Później odgórnie narzucono na nie ograniczenie 15 mld, ale tylko stadion w Samarze przeszedł wszystkie kontrole i miał się zmieścić w tej liczbie.

Jeśli wzrost rzeczywiście sięgnie 30-40%, to nawet ten obiekt może pochłonąć ponad 20 miliardów rubli. Oczywiście w przeliczeniu na złotówki ten koszt nie będzie wyższy niż przed kryzysem rubla i wyniesie po ok. 1,5 mld zł za każdy stadion.

Niedawno Dmitrij Miedwiediew zalecił wymianę wszystkich możliwych do zmiany elementów importowanych na krajowe odpowiedniki. W ten sposób stadiony mają chronić się przed dużym wzrostem cen.

Reklama