Nowy projekt: Al-Rayyan Stadium

źródło: własne; autor: michał

Nowy projekt: Al-Rayyan Stadium Dziś komitet organizujący MŚ 2022 zaprezentował piąty z ostatecznych projektów nowych stadionów. Po raz kolejny Katar zachwyca rozmachem, ale czy przekonuje do siebie sceptyków?

Reklama

Zaprezentowany dziś nowy stadion stanie w miejscu dawnego Ahmed bin Ali Stadium w Al Rayyan, niewielkiej gminie na zachodnim wylocie z Dauhy. Jego pojemność jest ustalona na poziomie 40 tys. widzów netto, z czego ok. połowa znajdzie się na tymczasowym górnym poziomie. Po zakończeniu Mistrzostw Świata 2022 te trybuny zostaną zdemontowane.

Al Rayyan Stadium

Koncepcja opracowana przez AECOM, Ramboll i Pattern Design łączy prostą, zwartą bryłę z finezyjną elewacją w formie lekkiej siatki i membrany dachy. Dzięki temu budynek nabiera dynamiki w odbiorze wizualnym, a jednocześnie ma stosunkowo jednolitą, prawie prostopadłościenną konstrukcję.

Al Rayyan Stadium

W elewacji wykorzystane są tradycyjne dla lokalnego zdobnictwa wzory, które tworzą ciekawy deseń bez odcinania dostępu światła słonecznego do zaplecza stadionu. Słońce będzie też karmić ułożone na dachu baterie, które pomogą w codziennym utrzymaniu obiektu. Wokół powstanie nowe sportowo-rekreacyjne miasteczko w dużej mierze dostępne dla mieszkańców.

Al Rayyan Stadium

Reklama