Zabrze: Górnik nie zacznie sezonu z nowymi trybunami

źródło: własne | MK; autor: michał

Zabrze: Górnik nie zacznie sezonu z nowymi trybunami Oficjalnie ogłoszony jest przetarg na krzesełka przy Roosevelta. Wynika z niego wprost, że nie ma szans, by kibice Górnika zasiedli na choćby jednej nowej trybunie od początku sezonu 2015/16.

Reklama

Z pojemnością zaledwie 3041 miejsc Stadion Ernesta Pohla jest zdecydowanie najmniejszy w Ekstraklasie, a opóźniające się już drugi rok oddanie nowych trybun to straty idące w miliony dla stojącego przed wizją upadku Górnika.

Stadion Ernesta PohlaWizja takich meczów Górnika zaczęła się wymykać w 2013, gdy główny wykonawca popadł w tarapaty i miasto zerwało z nim kontrakt. © Stadion w Zabrzu Sp. z o. o.

Ta sytuacja może poprawi się wreszcie w sezonie 2015/16, choć karygodne opóźnienia w prowadzeniu inwestycji stale się przedłużają i trudno mówić o konkretnych datach. 3 marca spółka Stadion w Zabrzu przesłała do publikacji ogłoszenie o przetargu na dostawę krzesełek i wygrodzeń. W sumie chodzi o ok. 24 tysiące siedzisk o zróżnicowanym standardzie. Od wczoraj przetarg jest oficjalnie w toku, po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.

Nie tylko krzesełka

Oficjalnie otwarcie ofert nastąpi 14 kwietnia o 10:00. Zależnie od ich treści najszybciej umowę z wykonawcą można by podpisać na przełomie kwietnia i maja. Najszybciej, czyli zakładając, że nie będzie odwołań, a przynajmniej jedna oferta będzie spełniać kryteria miejskiej spółki. Od początku maja wykonawca będzie miał 4 miesiące na przygotowanie trybun dla kibiców.

W tym czasie ma dostarczyć nie tylko krzesełka, ale też piłko chwyty, ogrodzenia sektorów gości i gospodarzy, barierki i balustrady. Jest też coś, co może wywołać cyniczny uśmiech na ustach kibiców Górnika: na wykonawcę czeka hydrofobizacja elementów trybun, której nie wykonano od chwili wyrzucenia z budowy Polimeksu Mostostal. Zeszłoroczny przetarg trzeba było unieważnić, może tym razem się uda.

Stadion Ernesta PohlaTaki wzór kolorystyczny według koncepcji wybranej w 2013 roku mają ostatecznie utworzyć krzesełka. © Stadion w Zabrzu Sp. z o. o.

Kiedy pierwsza trybuna?

W optymistycznym scenariuszu wszystkie strefy dla widzów będą wyposażone w siedziska i ogrodzenia na początku września. Nawet jeśli wykonawcy pozostałych zleceń (przede wszystkim zaplecza sanitarno-cateringowego) zakończą już wtedy swoje prace, dokonanie pełnych odbiorów musi potrwać parę tygodni. Nie ma więc możliwości, by wszystkie trzy trybuny otwarto już na początku sezonu.

Dla Górnika oznacza to wprost, że może zostać zmuszony do wyprowadzki Być może klub będzie musiał grać na starcie sezonu 2015/16 w Katowicach. Powodem jest wzrost minimalnej wymaganej pojemności – 3 tysiące na starej trybunie głównej już nie wystarczą. Stadion GKS-u zgodziły się udostępnić władze Katowic, władze ligi również powinny go przyjąć. To czarny scenariusz.

Optymistyczny wariant zakłada, że uda się dostosować na czas południową trybunę. W przetargu na krzesełka jest wyszczególniona informacja, że trybuna południowa (z narożnikami to ok. 8 tys. miejsc) ma być gotowa na przyjęcie widzów nie po 4 miesiącach, a po 2,5 miesiąca. Jeśli organizator rozgrywek zgodzi się na rozpoczęcie sezonu Górnika od meczów wyjazdowych, plan powinien być realny do wykonania. Pod koniec sierpnia na przyjęcie widzów powinno być gotowych ok. 11 tys. miejsc zaznaczonych na czerwono na poniższym zdjęciu.

Stadion Ernesta Pohla

Reklama