Narodowy: Kazimierz Górski już stoi

źródło: WawaLove.pl; autor: michał

Narodowy: Kazimierz Górski już stoi Nie w monumentalnej pozie, ale w dresie i z piłką pod pachą – tak upamiętniony został trener, którego praca właśnie w dresie dała polskiej piłce bezcenne owoce. Dziś odsłonięto pomnik.

Reklama

Fundacja im. Kazimierza Górskiego powstała w 2011 roku i od tego czasu starała się o uczczenie pamięci „Trenera Tysiąclecia”. Dziś doczekaliśmy się zwieńczenia tych wysiłków. Za trzecim podejściem udało się odsłonić pomnik Kazimierza Górskiego przy Stadionie Narodowym, od strony ronda Waszyngtona.

Rzeźba autorstwa Marka Maślańca prezentuje trenera w „roboczym” stroju – sportowym dresie i z piłką pod pachą – zmierzającego na trening. 3-metrowy posąg stanął na kamiennym cokole. Oprócz pomnika odsłonięta została także tablica, na której znajdą się informacje biograficzne i opis najważniejszych osiągnięć trenera oraz wybrany przez kibiców cytat: „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”.

Pomnik Kazimierza Górskiego© StadionNarodowy.org.pl

Stadion Narodowy to miejsce wyjątkowe dla polskich sportowców. To tu w minionym roku nasi siatkarze rozpoczynali marsz po złoto Mistrzostw Świata, a Paweł Fajdek ustanawiał rekord kraju w rzucie młotem. Nie zapominamy też o historycznym 2:0 naszych piłkarzy z Niemcami, którzy walczą o awans do Euro 2016. Stadion Narodowy stał się domem polskiego sportu. Domem, który potrzebował swojego patrona. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że symbolicznie, dzięki pomnikowi został nim Kazimierz Górski. Wielki człowiek i wielki trener, którego obecność z pewnością pomoże naszym sportowcom w osiąganiu kolejnych sukcesów – podkreśla Tomasz Półgrabski, prezes PL.2012+.

Reklama