Bilbao: Historyczny łuk spoczął w kompleksie treningowym

źródło: własne | MK; autor: michał

Bilbao: Historyczny łuk spoczął w kompleksie treningowym Athletic zakończył w piątek testy i udało się osadzić kultowy łuk dachu ze starego stadionu wzdłuż jednego z boisk treningowych. Pod konstrukcją ma powstać niewielka trybuna dla widzów.

Reklama

Jeszcze w trakcie projektowania architekci zastanawiali się, czy w nowym stadionie Athletiku Bilbao uda się umieścić słynny łuk znad zachodniej trybuny. Nie było dla niego miejsca, więc po rozbiórce powędrował do Lazamy, wioski z centrum treningowym klubu.

18 marca zaczęły się przymiarki do podniesienia łuku na specjalnie wzniesione żelbetowe postumenty. Konstrukcje mają ok. 4m wysokości i docelowo pozwolą na stworzenie pod łukiem niewielkiej trybuny dla widzów.

San Mames arch© Unai Goikoetxeta

Postumenty stanęły wzdłuż południowej strony głównego boiska treningowego. W piątek (27.03) ostatecznie udało się osadzić stalową konstrukcję łuku. Operacja trwała 5 godzin.

Teraz pozostanie przygotowanie przestrzeni dla widzów pod łukiem. Dzięki temu stadion treningowy będzie miał trybuny po obu stronach boiska. Jednocześnie 62-letni łuk otrzymał nowe życie i wznosząc się na wysokość ok. 20m pozostaje ważnym punktem orientacyjnym, nawet jeśli w innej okolicy.

San Mames arch© Athletic-Club.net

San Mames arch© Athletic-Club.net

Reklama