Nowy projekt: Stadion dla Olsztyna wg Baurenu

źródło: własne | MK

Nowy projekt: Stadion dla Olsztyna wg Baurenu Przetarg anulowany, ale temat wciąż aktualny. Jaki stadion powstanie w Olsztynie? Zapraszamy na prezentację koncepcji rybnickiej firmy Bauren. Taki mógł być stadion Stomilu.

Reklama

stadion dla Olsztyna?Droga Olsztyna do nowego stadionu jest długa, kręta i na razie nie widać końca. Przypomnijmy, że miasto w ostatnich latach próbowało już PPP i łączenia stadionu z galerią handlową, przeniesienia obiektu w zupełnie nową lokalizację i sprzedaży terenu prywatnemu inwestorowi.

Wszystko na nic, dlatego latem 2014 powstały ramy dla nowego planu: w miejscu obecnego stadionu ma powstać nowy o pojemności 12 tysięcy miejsc. Wszystkie miejsca zadaszone, stadion z infrastrukturą spełniającą normy PZPN i UEFA dla meczów międzynarodowych.

By zawodnicy Stomilu mieli gdzie grać, na każdym etapie prac musi być dostępne boisko oraz nie mniej niż 5 tys. miejsc na widowni. Na działce musi się również zmieścić boisko treningowe, parkingi oraz hotel na 100 łóżek. Sam hotel nie był częścią rozpisanego w 2014 przetargu, ale architekci musieli zostawić dla niego miejsce.

W grudniowym terminie swoje koncepcje złożyło dwóch oferentów – Bauren oraz JSK Architekci. Obie pracownie mają doświadczenie w obiektach sportowych. Pierwsza z firm zaproponowała wykonanie pełnej dokumentacji za  1,198 mln zł. Druga – za 3,588 mln zł. Miasto miało przygotowane na ten cel 1,6 mln zł, ale ostatecznie na początku lutego poinformowało, że ze względów formalnych obie oferty odrzucono.

Stadion Olsztyn© Bauren

Co dalej? Na decyzję jeszcze za wcześnie, ponieważ oferenci dostali szansę na odwołanie się od decyzji. JSK Architekci wkrótce po ogłoszeniu decyzji zapowiedzieli odwołanie. Bauren z takiej możliwości nie skorzystał.

„Pomimo że całkowicie nie zgadzamy się z błahymi zarzutami postawionymi przez Zamawiającego, które stały się wątpliwym pretekstem do odrzucenia oferty, najprawdopodobniej nie złożymy odwołania, gdyż jak widać nadrzędnym i ewidentnym interesem Zamawiającego jest unieważnienie przetargu, nawet kosztem Projektanta, który rzetelnie i w dobrej wierze przygotował pracę konkursową” – czytamy w komunikacie pracowni.

Co zaproponował Bauren

Oczekiwania miasta nie tylko wyznaczyły etapowy tryb wznoszenia nowego stadionu, ale też zasugerowały możliwie zwartą bryłę obiektu. W odpowiedzi firma Bauren zaproponowała cztery niezależne, choć spójne trybuny o wysokości dochodzącej maksymalnie do niespełna 23m wysokości.

Stadion Olsztyn© Bauren

Estetycznie stadion charakteryzuje się powtarzalnością elementów, które tworzą charakterystyczny rytm. Pomiędzy kolumnami konstrukcji znajdzie się przepuszczająca światło elewacja. W syntetyczny sposób takie zestawienie ma nawiązywać do historycznego budownictwa na ziemiach warmińsko–mazurskich. Prosta konstrukcja stadionu i powtarzalność zastosowanych elementów będą miały duży wpływ na obniżenie kosztów realizacji i realne szanse realizacji inwestycji.

Stadion Olsztyn

Jako pierwsza miałaby powstać największa wschodnia, oferująca 5004 miejsca dla widzów w 22 rzędach. Po zachodniej stronie fotelików będzie mniej – 4579. W tej liczbie 318 to foteliki VIP, 186 SuperVIP, 28 dla niepełnosprawnych oraz 68 dla przedstawicieli mediów. Trybuny za bramkami miałyby stanowić swoje lustrzane odbicia – każda po 1360 fotelików. Na północy, z osobnym wejściem i parkingiem, zaplanowano miejsce dla 676 kibiców przyjezdnych.

Stadion Olsztyn© Bauren

Bauren korzysta z naturalnego ukształtowania terenu. Działka jest nieco wyższa po wschodniej stronie, obniżając się w kierunku głównej trybuny. Tam na trybuny prowadzą schody, tymczasem plac przed samą trybuną główną łączy się z okolicą. W powiązaniu z centrum wodnym Aquasfera, parkiem im. Janusza Kusocińskiego i planowanym centrum hotelowo-usługowym ma być wysokiej jakości przestrzenią miejską o charakterze sportowo–rekreacyjnym.

Parkingi zaprojektowano w uporządkowany sposób, aby kibice miejscowi, przyjezdni oraz ViP bezpiecznie i bezpośrednio mogli dostać się na place wejściowe, a z nich na właściwe sektory. Rozbicie parkingu na dwa mniejsze, dostępne z osobnych zjazdów pozwoli rozładować ruch kołowy.

Reklama