Stadion Roku 2014: Poznajcie Jury konkursowe

źródło: własne; autor: michał

Stadion Roku 2014: Poznajcie Jury konkursowe Projektowali jedne z najlepszych i najważniejszych stadionów świata. Teraz przyjrzą się arenom nominowanym do tytułu Stadionu Roku i przyznają swoje wyróżnienie. Poznajcie architektów z naszego Jury!

Reklama

Jak pisaliśmy jeszcze przed startem konkursu, Stadion Roku 2014 będzie większy od poprzednich edycji. Nie chodzi tylko o rekordową listę nominacji czy liczbę głosów, ale też o nowe wyróżnienie. Poza Głosowaniem Publicznym w tym roku osobne wyróżnienie przyznają architekci z imponującym doświadczeniem w projektowaniu stadionów. Poznajcie ich:

Bob van Bebber, Boogertman + Partners, RPA

Bob van BebberAbsolwent architektury na University of Witwatersrand, dołączył do Boogertman + Partners w 1998. Aktualnie na stanowisku dyrektora.  Silna strona Boba to tworzenie i dostarczanie wielkich projektów z pasją, szacunkiem dla środowiska i racjonalnym podejściem. Był wyróżniany nagrodami, m.in. Fulton Awards, a także brał udział w obradach wielu zespołów jurorskich w Afryce i Azji, również w dziedzinie architektury sportowej.

Jego kompetencje i doświadczenie sięgają od domków jednorodzinnych po wielkie biurowce, urbanistykę i sieci transportowe. Oczywiście ma na koncie również stadiony, na czele z nagradzanym wielokrotnie największym stadionem Afryki, FNB Stadium / Soccer City w Johannesburgu, gdzie odbył się finał Mistrzostw Świata 2010.

Mike Bell, R&L Architects, RPA

Mike BellMike był architektem i głównym projektantem Mbombela Stadium, areny Mistrzostw Świata 2010 w Nelspruit. To jedyny obiekt tej imprezy budowany od podstaw, który został zaprojektowany przez krajowych architektów, a na świecie zasłynął ze zwierzęcej symboliki.

Mike jest dyrektorem R&L Architects w Kapsztadzie. Firma ma na koncie kilka dużych projektów sportowych na całym kontynencie, między innymi planowany stadion jednego z najpopularniejszych klubów Afryki – Kaiser Cheifs. Mike pracował też 5 lat w USA.

 

 

John Bontinck, Bontinck Architecture and Engineering, Belgia

John BontinckUrodzony w słynnej rodzinie architektów i konstruktorów, John Bontinck ukończył architekturę na Uniwersytecie w Gandawie w 1993 roku. Kontynuował naukę w Leuven, by wrócić do rodzinnego miasta i zasilić szeregi rodzinnego biura projektowego. Aktualnie John jest dyrektorem generalnym Bontinck Architecture and Engineering.

Firma posiada rozległe doświadczenie przede wszystkim w architekturze mieszkaniowej i biurowej, ale w 2002 stworzyła również swoją pierwszą koncepcję stadionu. Po wielu perypetiach Ghelamco Arena została otwarta w 2013 i przyjęta bardzo entuzjastycznie. Wśród wyróżnień było to przyznane przez naszych czytelników, czyli tytuł Stadionu Roku 2013.

 

Bruno Campos, BCMF Arquitetos, Brazylia

Bruno CamposAbsolwent UFMG (Belo Horizonte, 1994) na kierunku budownictwo mieszkaniowe, a także Architectural Association School (Londyn, 1998) na kierunku urbanistyka. Współpracował z biurami w Brazylii i Nowym Jorku przed założeniem BCMF (2001) z Marcelo Fontesem i Silvio Todeschim. Od tego czasu pracownia pracuje nad szeroką gamą projektów, które są doceniane w kraju i za granicami. BCMF jest uznawane za jedno z najlepszych młodych biur, a w 2014 zostało określone drugą najbardziej innowacyjną firmą w Ameryce Południowej.

W ostatnich latach BCMF została pierwszą brazylijską pracownią, która opracowywała obiekty sportowe na trzy wielkie turnieje: Igrzyska Panamerykańskie (2007), Mistrzostwa Świata (2014) oraz Igrzyska Olimpijskie (2016). Deodoro Sports Complex w Rio de Janeiro był nagradzany, a przebudowa kultowego stadionu Mineirao otrzymała platynowy certyfikat LEED jako drugi stadion na świecie, a pierwszy w Brazylii.

Bryan Roe, Scott Tallon Walker Architects, Irlandia

Bryan RoeBryan dołączył do STW Architects w 1978 roku, po ukończeniu Dublin Institute of Technology oraz Trinity College Dublin. W 1989 został dyrektorem firmy. Pracował nad wieloma znaczącymi projektami, posiada szczególne umiejętności związane z planowaniem, zarządzaniem wielkimi projektami, a także konserwacją i restaurowaniem.

Jego bogate doświadczenie obejmuje projekty od wielkich stadionów, przez projekty urbanistyczne, po obiekty handlowe, edukacyjne, medyczne czy komercyjne. Pracował nad projektem Stadionu Roku 2010Aviva Stadium w Dublinie (a wcześniej nad wizją 80-tysięcznika dla reprezentacji Irlandii), rozbudową St. Andrew’s w Birmingham, opiniował m.in. projekt nowego stadionu w Dżuddzie.

 

Șerban Țigănaș, Dico si Tiganas, Rumunia

Serban TiganasArchitekt, planista i współzałożyciel biura projektowego Dico si Tiganas. Twórca wielu projektów z dziedziny architektury sportowej, wliczając dwa stadiony i halę widowiskową. Jest też od 20 lat wykładowcą na Wydziale Architektury i Planowania Miejskiego w Klużu-Napoce, posiada też doświadczenie zagraniczne.

Aktualnie jest prezesem Rumuńskiego Związku Architektów (OAR), w którym zainicjował badania nad architekturą oraz wyznaczenie norm architekturalnych dla Rumunii. Stworzona przez niego Cluj Arena zdobyła A+ Award w plebiscycie Architizera w 2013 i była w tym samym roku nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.

 

Podobnie jak użytkownicy w otwartym głosowaniu, Jurorzy już mają pełny wgląd w stadiony nominowane w konkursie, a wynik ich głosowania poznamy 19 lutego. Pełny (choć krótki) regulamin prac Jury znajdziecie na podstronie konkursu Stadion Roku 2014!

Reklama