Nowy projekt: Najlepszy stadion świata powstanie w Sydney?

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Najlepszy stadion świata powstanie w Sydney? Tę charakterystyczną bryłę wszyscy znamy doskonale. Jednak do końca 2018 roku stadion olimpijski z Igrzysk w Sydney może stać się najlepszym obiektem sportowym świata. Ogromna część widowni będzie ruchoma!

Reklama

Z pojemnością grubo ponad 100 tysięcy miejsc w 2000 roku robił ogromne wrażenie. Później zmniejszony pozostał naczelną areną sportową Sydney, ale dziś konstrukcja ma już 14 lat. Nieubłaganie zbliża się do progu żywotności i musi przejść modernizację, by spełniać zmieniające się oczekiwania uczestników imprez.

W ramach wartej 350 mln $ (1 mld zł) gruntownej przebudowy ANZ Stadium ma otrzymać nowoczesną infrastrukturę, utrzymując pojemność ponad poziomem 80 tys. widzów. Środki nie są jeszcze zagwarantowane, ale mają pochodzić z budżetu stanowego Nowej Południowej Walii.

ANZ Stadium© ANZ Stadium

Część proponowanych w koncepcji rozwiązań jest już znana z innych obiektów. Rozsuwany dach nad boiskiem, poduszki ETFE podświetlane zależnie od gospodarza meczu czy nowoczesne rozwiązania IT, jak ok. 2 tys. telewizorów czy zamawianie posiłków bezpośrednio z krzesełka.

ANZ Stadium© ANZ Stadium

Inne pomysły są jednak bardziej rewolucyjne i uwzględniają dwupoziomowe trybuny za bramkami, które będą zasuwać się i odsuwać (całe!) zależnie od rodzaju imprezy. Dzięki temu stadion będzie pierwszym na świecie tak dobrze dostosowującym się do różnorodnych boisk – piłkarskiego, rugby, krykieta czy futbolu australijskiego.

Kolejna niezwykła propozycja to wyłączanie z użytku najwyższego poziomu trybun na mniejsze imprezy. Sama idea jest znana, ale dotąd najczęściej wykorzystywanym sposobem są kurtyny. W Sydney ma powstać specjalna instalacja świetlna, która pozwoli uczynić z górnego poziomu atrakcyjną iluminację, a nie zniechęcający pusty sektor.

ANZ Stadium© ANZ Stadium

Wokół obiektu ma powstać rozbudowane centrum z funkcjami handlowo-usługowymi, muzeum sportu, kompleksem fitness, konferencyjno-bankietowym i kulturalnym. Ich największą zaletą będzie połączenie systemem kilkupoziomowych ramp.

Jeśli fundusze zostaną przyznane przez władze stanowe, stadion zacznie się zmieniać w październiku 2015. Pierwsze do zmiany pójdą strefy premium wzdłuż boiska. Później ruszy budowa prefabrykatów nowych trybun i dachu, których instalacja zacznie się w październiku 2016.

ANZ Stadium© ANZ Stadium

Reklama