Kraków: Kosztowna przedwyborcza wizja dla stadionu Wisły

źródło: własne; autor: michał

Kraków: Kosztowna przedwyborcza wizja dla stadionu Wisły Na trzy dni przed ciszą wyborczą Jacek Majchrowski wysuwa niespodziewaną propozycję: zaprasza organizacje pozarządowe do „centrum obywatelskiego” na Stadionie Reymana.

Reklama

Prezydent Jacek Majchrowski wczoraj o 18:00 gościł na Stadionie Henryka Reymana. Rzadko tam bywa, ale i okazja była niecodzienna. Walczący w drugiej turze urzędujący prezydent prezentował swój najnowszy pomysł na zagospodarowanie pustek po ogromną wschodnią trybuną: centrum obywatelskie.

Co kryje się pod tą nazwą? Początkowo sam zainteresowany nie wyjaśnił tego jasno, informując jedynie, że byłoby to miejsce dla organizacji pozarządowych. Padały więc pytania, co te organizacje miałyby na stadionie robić i czy… miałyby dostęp do jego funkcji sportowych.

Sprawa okazała się jednak stosunkowo prosta. Jacek Majchrowski planuje oddać organizacjom 172 metry kwadratowe (w sumie trzy pomieszczenia), na których miałyby się kształtować nowe pomysły dla miasta i jego mieszkańców. Sala konferencyjna i dwa małe biura nie zdradzają jednak, co konkretnie miałoby się odbywać i kto miałby tworzyć centrum obywatelskie.

Stadion Henryka Reymana© Łukasz Libuszewski

„Gazeta Krakowska” najnowszy pomysł na wykorzystanie stadionu traktuje jako ukłon w stronę tzw. ruchów miejskich, które napsuły Majchrowskiemu sporo krwi. Najbliższa tematycznie naszemu serwisowi jest inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom (KPI), która skutecznie zablokowała pomysł organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Nie jest jednak powiedziane, że Majchrowski pomysłem wkupi się w czyjekolwiek łaski. Wczoraj KPI poinformowało, że nie poprze żadnego kandydata w drugiej turze. Wizja stworzenia centrum obywatelskiego może nawet odbić się rykoszetem, ponieważ plan Jacka Majchrowskiego zakłada, że miasto będzie dokładać do funkcjonowania ośrodka 400 tys. zł rocznie.

Zamiast odciążyć budżet miejski, Stadion Henryka Reymana byłby więc jeszcze droższy w utrzymaniu. A jednocześnie centrum z powierzchnią 172 metrów stanowiłoby niewiele ponad 1% powierzchni użytkowej stadionu, więc nie rozwiązuje problemu braku pomysłu na jego zagospodarowanie.

Jeśli Jacek Majchrowski wygra wybory, konkurs na operatora centrum obywatelskiego mógłby zostać ogłoszony już w lutym.

Reklama