Bilbao: Budowa San Mames Barria prawie skończona

źródło: własne | MK; autor: michał

Bilbao: Budowa San Mames Barria prawie skończona Już tylko dwa tygodnie zostały do zakończenia prac nad San Mames Barria, najnowocześniejszym stadionem Hiszpanii. Po roku od otwarcia części trybun niemal cały stadion jest już gotowy.

Reklama

Pierwotnie planowano, że budowa nowego stadionu Athletiku Bilbao zakończy się w okolicach lipca 2014, czyli rok po oddaniu do użytku pierwszej części obiektu. Ostatecznie prace potrwają nieco dłużej, ale ich tempo w ostatnich tygodniach jest imponujące. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia z 05 czerwca i 12 sierpnia, by dostrzec ogromną różnicę:

San Mames BarriaFot: Athletic-Club.net

Dziś elewacja jest już prawie kompletna, główne prace nad zadaszeniem zakończone, a na trybunach cieszy już oczy komplet 53 tysięcy krzesełek. Wszystkie powinny zostać udostępnione już za 2 tygodnie, kiedy Athletic Bilbao rozpocznie zmagania jako gospodarz w nowym sezonie Primeria División. Mecz przeciwko Levante zaplanowano na 30 sierpnia o 19:00.

Otwarcie dodatkowych trybun będzie dla baskijskiego klubu bezcennym dodatkiem, ponieważ minione rozgrywki pokazały, jak dalece niewystarczające są dotychczasowe trybuny. Na otwartych dotąd sektorach mogło zasiąść 35 tys. widzów i prawie co mecz tylu ich właśnie było. To wypełnienie ponad 95%, jakiego można by się spodziewać w Holandii, Anglii czy Niemczech, ale nie w Hiszpanii. Tu mało który klub może się pochwalić podobnymi statystykami popularności.

San Mames BarriaFot: Athletic-Club.net

Wszystko wskazuje więc na to, że przełom sierpnia i września zakończy trwającą długie lata sagę pod tytułem „nowy stadion Athletiku”. Dawne San Mames, choć kultowe i uznawane za piękne, było od dawna niewystarczające dla potrzeb klubu. Jednak doprowadzenie do budowy trwało dłużej niż życzyliby tego sobie kibice klubu. Projekt Cezara Azkarate powstał już w 2006 roku, ale prace ruszyły dopiero po czterech latach.

Ze względu na udział środków publicznych stadion do dziś budzi kontrowersje i jest pod lupą Komisji Europejskiej. Początkowo koszt areny miał wynieść nieco ponad 160 mln €, jednak ostatecznie przekroczył 200 mln. Z tej sumy 50 mln € wydał Athletic, a dokładnie po tyle samo dołożyły rząd Kraju Basków, Zgromadzenie Ogólne Basków oraz baskijski bank BBK. Ostatnią transzę ok. 12 mln € zapewnił samorząd miasta Bilbao.

Reklama