Nowy projekt: Torfeld Süd

źródło: własne

Nowy projekt: Torfeld Süd Opuszczona okolica z magazynami ma zacząć tętnić życiem, a jego rytm będzie wybijał nowy stadion. Taki jest plan dla szwajcarskiego Aarau, ale czy uda się go zrealizować? Mimo długiego oczekiwania pewności nie ma.

Reklama

Budowa nowego stadionu w rejonie Torfeld Süd ma być częścią wielkiego planu ożywienia tej świetnie położonej, ale podupadłej, przemysłowej okolicy prawie w centrum miasta. W sumie nowe budynki i infrastruktura publiczna mają być warte ok. 170 mln franków, a sam stadion dla FC Aarau to koszt 36 milionów.

Torfeld SudWiz: Burkard Meyer Architekten

Projekt zwartego obiektu z jednopoziomowymi trybunami powstał w pracowni Burkarda Meyera w 2012 roku. Podobnie do jego innych koncepcji stadion jest pochwałą prostoty. Meyera znamy doskonale dzięki innej jego wizji stadionu – Hardturm w nieodległym Zurychu. Tamtej nie udało się zrealizować, nieco mniejszy plan dla Aarau (pojemność to 10 tys. miejsc) wciąż ma szansę.

Z zewnątrz skromny, zamknięty w prostopadłościennej betonowej ramie, dopiero za elewacją stadion zdradza czerwone barwy FC Aarau. Oświetlenie, podobnie do fasad, to kolejna rama zamiast luźno stojących masztów. Cała kompozycja jest harmonijna i spójna.

Torfeld SudWiz: Burkard Meyer Architekten

Ograniczony przestrzennie stadion ma pod konstrukcją mieścić centrum handlowe i duży parking, ponieważ w bezpośredniej okolicy nie będzie miejsca na odpowiednią liczbę miejsc – od południa, wschodu i zachodu powstaną nowe budynki, a od północy jedynie kładka dla pieszych zawieszona nad torami kolejowymi.

Torfeld SudWiz: Burkard Meyer Architekten

Wniosek o pozwolenie na budowę firma HRS złożyła po raz pierwszy już w sierpniu 2012, jednak do dziś los projektu nie jest pewny. Gdy wydawało się, że wreszcie projekt zdoła ruszyć i budowa wystartuje jesienią, w tym tygodniu wpłynął protest. Nie jest pewne, jak rozpatrzy go kanton, ale na pewno rozpatrzy. A już sama procedura zabierze cenny czas.

Rozpoczęcie budowy w tym roku pozostaje realne, ale stoi pod znakiem zapytania. Kciuki za powodzenie musi trzymać FC Aarau, ponieważ klub otrzymał jedynie warunkową zgodę na udział w rozgrywkach Super League. Jeśli prace wystartują, otwarcie nastąpi jeszcze w 2016.

Reklama