Rotterdam: Zwycięski projekt De Kuip wybrany

źródło: własne; autor: michał

Rotterdam: Zwycięski projekt De Kuip wybrany Tercet ekspertów podał swój ostateczny werdykt: koncepcja przebudowy firmy BAM zwyciężyła i zostanie skierowana do realizacji. Stadion Feyenoordu urośnie aż do 70 tysięcy miejsc, deklasując inne areny Beneluksu.

Reklama

Dokładnie miesiąc po wyborze dwójki finalistów (Red De Kuip i BAM), trzech ekspertów przedstawiło swą ostateczną rekomendację. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wim van Sluis, Hans Vervat oraz Jos van der Vegt ogłosili, że to BAM uzyskał najlepszą ocenę i koncepcja tej firmy została zarekomendowana klubowi do realizacji.

Przez ostatni miesiąc, podczas finalizowania prac nad koncepcją, pewne parametry uległy zmianie. BAM wyciągnął ze swojej propozycji jeszcze 5 tysięcy miejsc (pojemność De Kuip wzrośnie nie do 65, a do 70 tysięcy), podnosząc budżet do ze 185 do 200 mln €. Choć wzrost jest wyraźny, nie przeszkodził w ocenie kandydatury i wciąż stanowi zaledwie połowę kosztu nowego stadionu, który wcześniej był planowany po drugiej stronie ulicy.

De Kuip BAM

Zgodnie z wymogami klubu BAM przeprowadzi przebudowę w taki sposób, by przez cały czas trwania prac obiekt był w pełni funkcjonalny i oferował nie mniej niż 50 tysięcy miejsc dla widzów. Prace mają ruszyć latem 2015 i już w pierwszej fazie Feyenoord liczy na wzrost budżetu klubowego.

Docelowo rozbudowa już prawie 80-letniego stadionu ma uczynić z Feyenoordu najsilniejszy klub w Holandii. Poza ogromną pojemnością 70 tysięcy w planie jest 6300 miejsc biznesowych oraz 90 skyboksów. Wokół dotychczasowych stalowych trybun powstanie kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych, dzięki którym zarobek pozameczowy ma się zwielokrotnić.

W sumie do wyścigu o przebudowę De Kuip stanęło w 2013 roku sześć uznanych zespołów projektowych, w tym Zwarts en Jansma, Erick van Egeraat, Volker Wessels, Hennes De Ridder oraz późniejsi finaliści: Red De Kuip i BAM.

De Kuip BAM

De Kuip BAM

Reklama