Nowy stadion: King Abdullah Sports City Stadium

źródło: własne; autor: michał

Nowy stadion: King Abdullah Sports City Stadium Bilety na otwarcie były za darmo, ale impreza cieszyła się takim zainteresowaniem, że u koników chodziły po (w przeliczeniu) prawie 400 złotych! Nic dziwnego, bo ceremonia otwarcia najnowszego saudyjskiego stadionu była niesamowita.

Reklama

W czwartek oficjalnie otwarto najnowszy i największy w historii Arabii Saudyjskiej projekt sportowy. Stadion imienia króla Abdullaha otworzył nie kto inny jak właśnie król Abdullah, który oficjalnie przekazał obiekt społeczeństwu.

Niesamowity stadion doczekał się niesamowitej oprawy. Sama ceremonia otwarcia pochłonęła ok. 5 mln złotych (skrót poniżej), a na deser widzowie obejrzeli finał Pucharu Kustosza Dwóch Świętych Meczetów, najbardziej prestiżowych rozgrywek w kraju.

Nic więc dziwnego, że impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i przyciągnęła komplet widowni. Wejściówki były darmowe, jednak zapotrzebowanie sprawiło, że na czarnym rynku można je było kupić za ok. 400 złotych. Niektóre schodziły nawet za dwukrotnie więcej. Ale w końcu jak często świętuje się otwarcie supernowoczesnej areny piłkarskiej wartej ok. 1,6 mld złotych?!

King Abdullah Sports City StadiumFot: King Abdullah Sports City Jeddah

Powstanie tego centrum sportowego przesądził królewski dekret z 2009 roku, na mocy którego Dżudda miała na nowo uczcić rolę sportu w społeczeństwie. Wstępne plany mówiły o stadionie dla 100 tysięcy widzów i wielu towarzyszących funkcjach. W 2011 roku zmodyfikowano jednak założenia bardzo znacząco i w projekcie zachował się jedynie główny stadion, już znacznie zmniejszony, a także hala widowiskowa dla 2 tysięcy widzów, stadion lekkoatletyczny, boiska treningowe i meczet.

King Abdullah Sports City StadiumFot: King Abdullah Sports City Jeddah

Całość specjaliści z firmy Arup wpisali w plan ogromnego koła o powierzchni 3 milionów metrów kwadratowych. Lokalizacja przy dwóch najważniejszych trasach metropolii sprawia, że dojazd samochodowy jest optymalny, a wokół stadionu promieniście rozchodzi się 25 tysięcy miejsc parkingowych.

Sam obiekt nie powstał wzdłuż tradycyjnej osi północ-południe. Jego bryła została obrócona o ok. 45 stopni, by lepiej dostosować stadion do uwarunkowań klimatycznych – chronić widzów przed ostrym słońcem oraz zapewnić optymalną wentylację od strony Morza Czerwonego.

King Abdullah Sports City StadiumFot: King Abdullah Sports City Jeddah

W warstwie symbolicznej stadion ma być klejnotem jaśniejącym na pustyni. Za dnia ma odcienie brązu, które mają nawiązywać do złotych piasków nadmorskiego miasta. Nocą wnętrze jest rozświetlane, a perforowana elewacja z geometrycznymi zdobieniami pozwala światłu „zalać” okolicę. Wewnątrz trybuny podzielono na trzy poziomy stałej widowni – bardzo zwarte, dzięki czemu dźwigary dachu chronią wszystkich widzów przy zasięgu 60 metrów.

Mimo imponujących rozmiarów budowa trwała zaledwie 14 miesięcy i stadion był gotowy na przełomie 2013 i 2014 roku. By osiągnąć to rekordowe tempo na budowie pracowało ok. 8 tysięcy pracowników na trzy zmiany.

Reklama