Białystok: Będzie kolejny audyt konstrukcji dachu

źródło: PAP / Poranny.pl

Białystok: Będzie kolejny audyt konstrukcji dachu Biegli z Pomorza chcą niezależnego audytu konstrukcji zadaszenia. Miasto przekonuje, że już taki wykonało, ale i tak zleci kolejny. Relacja PAP.

Reklama

Kolejna wymiana pism w trwającym procesie sądowym między gdańskimi biegłymi i obiema stronami procesu. Najnowsza uzupełniająca opinia prof. dr hab. inż Krzysztofa Żółtowskiego oraz dr hab. inż Piotra Iwickiego sugeruje, by przeprowadzić niezależny audyt konstrukcji dachu, która budzi wątpliwości obu specjalistów.

Nie jest pewne, czy na tym rola biegłych z Politechniki Gdańskiej się zakończy, ponieważ zarówno były wykonawca (Eiffage), jak i białostocki magistrat przesłali swoje odpowiedzi na najnowsze uwagi ekspertów. Terminu kolejnej rozprawy jeszcze nie ma.

Koniec końców wciąż nie jest jednoznacznie przesądzone, czy dach nowego stadionu przy Słonecznej będzie czy nie będzie bezpieczny. Gdańscy biegli obawiają się, że konstrukcja pod ciężarem śniegu może nie spełnić swojej roli i ulec uszkodzeniu. W ich ocenie bowiem, zastosowane dylatacje termiczne „nie mogą skutecznie funkcjonować i stanowią zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa konstrukcji”

Prawnicy reprezentujący w tym procesie miasto, w przekazanym PAP stanowisku poinformowali, że zgodnie z zaleceniami biegłych, zbudowano pełny model zamkniętej konstrukcji stadionu. Na jego podstawie przeprowadzono analizę statyczno-wytrzymałościową całej konstrukcji zadaszenia, uwzględniając w szczególności „zablokowanie dylatacji w pasach kratownic” oraz występowanie obciążeń termicznych. Wyniki tej analizy wskazują, że dach jest bezpieczny i prawidłowo zaprojektowany.

- Obliczenia sprawdzające wykazały, że przy zablokowaniu dylatacji konstrukcja pracuje prawidłowo, a złącza posiadają wystarczającą nośność. Na żadnym etapie realizacji konstrukcji zadaszenia stadionu ani na etapie eksploatacji nie istniało zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania opiniowanej konstrukcji – oświadczył mec. Rafał Grochowski z kancelarii Hogan Lovells, reprezentującej miasto Białystok.

Grochowski zapewnił, że niezależny audyt został przeprowadzony i jego wyniki również potwierdzają stanowisko władz miasta. Dodał jednak, że zlecone zostało również przygotowanie kolejnego niezależnego audytu przez inną firmę.

Stadion przy SłonecznejFot: Es12077

Stadion przy SłonecznejFot: Es12077

Reklama