Nowe stadiony: Zibo, Ordos, Nantong

źródło: własne; autor: michał

Nowe stadiony: Zibo, Ordos, Nantong Nazwy nic nie mówią? Więc podpowiemy: Dwa niesamowite stadiony z rozsuwanym dachem i kolejny piłkarsko-lekkoatletyczny moloch. Tylko w Chinach taki stadion może być jednym z wielu...

Reklama

Zibo Sports Center Stadium

Zibo Stadium

Stadion o powierzchni 79 tys. m2 powstał w 2008 roku jako największy budynek kompleksu sportowego na zachodzie miasta Zibo. Położony nad sztucznym kanałem wodnym obiekt jest otoczony terenami rekreacyjnymi i służy krajowym zawodom sportowym. W 2008 roku odbyły się tu piłkarskie mecze w ramach Narodowych Igrzysk, a w 2010 igrzysk prowincji Shandong.

 

Ordos Dongsheng Stadium

Ordos Stadium

Nowy kompleks sportowo-rozrywkowy w Dongsheng na północ od Ordos powstał w 2011 roku, zajmując powierzchnię ponad 49 hektarów. Pierwszym otwartym elementem był główny stadion, gotowy w czerwcu 2011. Piłkarsko-lekkoatletyczny obiekt jest drugim w Chinach stadionem z ruchomym dachem, a pierwszym całorocznym – z całkowicie zamkniętą bryłą.

Bryła obiektu, podobnie jak otaczających budynków do innych dyscyplin sportowych, została utrzymana w surowych, ziemistych kolorach. Stadion został obłożony betonem architektonicznym nawiązującym do wyrobów ceramicznych Mongolii Wewnętrznej. Z oddali prawie jednolita, przy bliższym spojrzeniu elewacja zewnętrzna ujawnia ciekawą fakturę.

Ordos Stadium

Zadaszenie jest utrzymywane przez imponujący łuk, który wznosi się na 128,5 metra i ma rozpiętość dokładnie 330 metrów. Podtrzymywany przez zestaw 50 stalowych lin dach dysponuje dwoma ruchomymi segmentami, które wspólnie mają powierzchnię 10 tys. m2.

Pod dachem powstały dwupoziomowe trybuny o pojemności 35 tysięcy widzów, oferujące możliwość dostawienia tymczasowo nawet 12 tys. kolejnych miejsc. Dodatkowe 7 rzędów jest ukrytych tuż poza krawędziami bieżni i może zostać wysunięte dla bardziej piłkarskiego układu. Dzięki temu stadion może potencjalnie spełniać nawet wymogi organizacyjne piłkarskich Mistrzostw Świata.

Mimo instalacji ruchomego dachu boisko jest całkowicie syntetyczne. I choć nie jest pierwszą tego typu murawą w Chinach, to właśnie tu zainstalowano pierwszą sztuczną murawę powstałą w oparciu wyłącznie o chińskie technologie.

 

Nantong Stadium

Nantong Stadium

Pierwszy chiński stadion z rozsuwanym dachem powstał w 2006 roku, przy okazji krajowych zawodów sportowych. W sumie nakładem ok. 1,1 mld juanów stanął w centrum miasta kompleks z halami sportowymi oraz centrum handlowym, jednak to właśnie wart 410 milionów stadion okazał się najbardziej istotnym elementem kompleksu i doczekał się światowej sławy.

Powodem jest jego ruchoma konstrukcja dachu, pierwsza wykorzystująca system hydrauliczny z linami wciągającymi dwie ogromne pokrywy nad boisko. Z jednej strony konstrukcja jest nieco wolniejsza od innych tego typu (ok. 20 minut na zamknięcie/otwarcie), ale jest też bardzo wydajna energetycznie. Zasłonięcie lub odsłonięcie ok. 17 tys. m2 dachu kosztuje ok. 800 juanów.

Nantong Stadium

Konstrukcja dachu opiera się na ważącej 10 tys. ton stalowej ramie. Każda z ruchomych pokryw waży z kolei 1100 ton. Co istotne, pod poszyciem dachu jest otwarta przestrzeń, dzięki czemu nie ma problemów z naturalną wentylacją nawet przy zamkniętym dachu.

Na widowni jest ok. 22 tys. miejsc, jednak istnieje możliwość instalacji kolejnych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Maksymalnie obiekt może pomieścić ponad 30 tysięcy widzów.

Reklama