Liverpool: Pierwsze wizualizacje trybuny głównej Anfield

źródło: własne; autor: michał

Liverpool: Pierwsze wizualizacje trybuny głównej Anfield Spekulacje trwały od kilku dni, ale ostatecznie klub potwierdził – tak będzie wyglądał stadion z nową główną trybuną. „Olbrzymka” pomieści prawie 21 tysięcy widzów! Konsultacje z kibicami ruszają w niedzielę.

Reklama

Dyskusje o nowym kształcie Anfield ruszyły już w październiku 2012, gdy Liverpool FC poinformował, że nie będzie się wyprowadzał, lecz rozbuduje aktualny stadion. Pewne było, że do rozbudowy pójdą dwie trybuny: główna na zachodzie oraz północna, wzdłuż Anfield Road. Docelową pojemność ustalono na poziomie zbliżonym do 60 tys. miejsc, jaki miał zaoferować nowy stadion w Stanley Park.

Anfield

Całkowity budżet modernizacji ma wynieść 150 milionów funtów (ponad 760 mln zł), a Liverpool właśnie zaprezentował pierwszą część projektu – nową trybunę główną. Zamiast jednego poziomu widowni zaoferuje ona trzy, a pod względem pojemności i wymiarów będzie absolutnie największa na całym obiekcie. Pomieści prawie 21 tysięcy widzów i sprawi, że południowa The Kop ze swoimi 12 tysiącami wyda się wręcz mała. Co zresztą sugestywnie pokazuje pierwsza wizualizacja wnętrza.

Anfield

Po realizacji pierwszej fazy rozbudowy Anfield osiągnie 54 tysiące miejsc. Z zewnątrz nowa trybuna nie zaskakuje formą, ale jest bardzo elegancka. Dużo cegły, monumentalna kolumnada na froncie pięciu kondygnacji budynku klubowego, a w roli efektownych detali czerwone szkło i biało-czerwony bruk. W sumie nowa trybuna będzie miała siedem kondygnacji zaplecza z biurami, luksusowymi lożami, salami bankietowymi i towarzyszącymi funkcjami.

Anfield

By prace mogły ruszyć, konieczne było wykupienie wszystkich domów obok stadionu. Na szczęście imponujące wizualizacje pojawiły się tydzień po tym, jak burmistrz Joe Anderson napisał na Twitterze, że wszystkie domy po zachodniej stronie Anfield zostały wykupione i można budować.

Oczywiście wcale nie można, przynajmniej jeszcze nie. Klub musi złożyć formalny wniosek o pozwolenie na budowę (latem), a wcześniej przeprowadzić konsultacje społeczne. Pierwsze spotkanie z kibicami zaplanowano na niedzielę, a swoje komentarze przez Internet można wysyłać już teraz.

Anfield

Rozbudowa powinna ruszyć jeszcze w tym roku, ale dokładnego terminu nie ma – jest zależny od postępów przy konsultacjach i analizy dokumentów przez miasto. Ponieważ LFC pracują bardzo ściśle z magistratem, przyznanie pozwolenia na budowę już teraz wydaje się przesądzone.

Rozbudowa głównej trybuny nie zakończy planów klubu. Później przyjdzie pora na nową Anfield Road Stand, która zostanie nadbudowana nad ulicą Anfield Road. W tym miejscu, na północnym krańcu stadionu, przybędzie ok. 4800 krzesełek, zamykając pojemność na poziomie 58,8 tysiąca.

Reklama