Azerbejdżan: Kolejna realizacja dla JSK Architekci

źródło: własne; autor: michał

Azerbejdżan: Kolejna realizacja dla JSK Architekci Warszawskie biuro architektoniczne zakończyło prace nad projektem nowego stadionu w azerskim Sumgait. Budowa może ruszyć jeszcze w tym roku, a sfinansuje ją azerski rząd – relacjonuje Trend.az.

Reklama

Pracownia JSK Architekci już niemal na pewno doczeka się kolejnej stadionowej realizacji. Po Stadionie Narodowym, Stadionie Wrocław i Stadionie Wojska Polskiego przyszła pora na znacznie bardziej odległą lokalizację – Sumgait we wschodnim Azerbejdżanie.

Dziś to miasto trudno skojarzyć zwłaszcza z futbolem, ale za kilka lat sytuacja może się zmienić. W 2010 powstał tam rozwijający się klub Sumgait FC, aktualnie grający już trzeci rok w najwyższej lidze kraju. I choć są na ostatnim, dziesiątym miejscu, plany mają ambitne.

Stadion Mehdi HuseynzadeFot: Sumgait FC

Dziś klub gromadzi widownie na umiarkowanym poziomie – 5,5 tys. na mecz, ze szczytem na poziomie 8 tysięcy. Grają jednak na przestarzałym stadionie im. Mehdiego Huseynzade, który nie zmienił się znacząco od otwarcia w 1966 i oferuje słabe warunki.

Choć obiekt widoczny powyżej ma najlepsze lata dawno za sobą, znajduje się w wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji. Po pierwsze – to śródmieście. Po drugie – tuż nad brzegami Morza Kaspijskiego. Po trzecie – w reprezentacyjnym Parki Nasimi.

Tu właśnie wkracza firma JSK, która ma postawić nowy stadion, odwracając go z osi wschód-zachód na przyjętą powszechnie północ-południe. Pierwotnie jego budowa miała ruszyć w 2012 roku, jednak plany były wstrzymane.

Stadion Mehdi HuseynzadeWiz: JSK Architekci

Zamiast wyjściowych 40 tysięcy pojemności ostatecznie zlecono bardziej racjonalny obiekt o pojemności 15 tys. miejsc. Zmianę widać doskonale powyżej, na wizualizacjach. W praktyce dla polskiej pracowni oznaczało to zastosowanie tej samej konstrukcji, tyle że bez górnego poziomu widowni i z mniejszą powierzchnią użytkową. Wizualizacje wskazują, że do planowanych wcześniej rozmiarów można będzie wrócić w przyszłości.

JSK mają podpisane memorandum z rządową agencją SOCAR, która w całym Azerbejdżanie realizuje imponujące projekty ze środków pozyskanych dzięki wydobyciu ropy i gazu. Wiceprezes JSK Architekci Mariusz Rutz powiedział podczas konferencji prasowej dla azerskich dziennikarzy, że budowa powinna ruszyć jeszcze przed końcem tego roku.

Stadion Mehdi HuseynzadeWiz: JSK Architekci

Reklama