Japonia: Wyjątkowa wiosenna tradycja w Sapporo

źródło: własne; autor: michał

Japonia: Wyjątkowa wiosenna tradycja w Sapporo Kluby piłkarskie często korzystają ze wsparcia kibiców przy pracach porządkowych. Jednak mało kiedy takie prace mogą przerodzić się w prawdziwą tradycję i przyciągać setki chętnych.

Reklama

Sapporo Dome to absolutnie wyjątkowy stadion – jedyna na świecie całkowicie kryta arena, która dysponuje wyjeżdżającym na zewnątrz naturalnym boiskiem piłkarskim. Dzięki temu murawa odpoczywa na co dzień wystawiona na działanie słońca, a dopiero przed meczami wjeżdża do środka.

Jednocześnie stadion, który powstał przy okazji Mistrzostw Świata 2002, to najdalej wysunięta na północ duża arena Japonii. Całkiem zadaszony obiekt powstał tu nie przypadkiem, ponieważ klimat tego miejsca jest bardziej surowy niż w innych częściach Japonii, a zima znacznie dłuższa i bardziej obfita w opady. Dach daje gwarancję, że mecze piłkarskie i baseballowe odbywają się bez przeszkód.

Problem pojawia się jednak po zimie, gdy rozgrywki ligowe powracają, a wystawione na zewnątrz boisko kryje gruba warstwa śniegu zalegającego od zakończenia poprzedniego sezonu. Jednocześnie na ruchomym boisku nie można stosować żadnego ciężkiego sprzętu do odśnieżania. Przeciążenie mogłoby skutkować uszkodzeniem i murawy, i systemu przesuwania boiska.

Odpowiedź dla problemu okazała się jednak bardzo prosta: kibice lokalnego klubu Consadole. Od 2003 roku zawsze 1 marca pojawiają się pod stadionem i wspólnie z działaczami odśnieżają murawę. Od nastolatków po seniorów, niezależnie od wykształcenia. Tego roku już dwunasty raz zgromadzili się na boisku. Ok. 240 osób przez dwie godziny łagodnie usuwało zalegający śnieg.

W doniesieniach prasowych w Japonii pojawiają się wypowiedzi uczestników, którzy są zadowoleni, że mogą przygotowywać murawę dla zawodników przed sezonem. To też dla nich okazja do spotkań, a społeczność zgromadzona wokół (aktualnie) drugoligowego klubu jest znana z determinacji we wsparciu swojej drużyny. W przeszłości kibice ratowali już zespół przed bankructwem i tworzą bardzo liczną widownię, choć Consadole nigdy nie osiągnęło nic więcej niż awans do pierwszej ligi. Ostatni ich mecz w minionym sezonie oglądało ponad 24 tysiące widzów, co w drugiej lidze nie zdarza się regularnie.

W tym roku pierwszy mecz na odśnieżonym boisku Sapporo Dome wypada 9 marca. Rywalem Consadole będzie Montedio Yamagata – inny klub znany przede wszystkim z kibiców. W Yamagacie z kolei fani odśnieżają też trybuny…

Tegoroczne sprzątanie. Przed:

Sapporo DomeFot: Keiko Sasada

Po dwóch godzinach:

Sapporo DomeFot: Keiko Sasada

Reklama