Sydney: Coraz bliżej wielkiej przebudowy ANZ Stadium

źródło: smh.com.au

Sydney: Coraz bliżej wielkiej przebudowy ANZ Stadium Stadion olimpijski w Sydney ma otrzymać rozsuwany dach, ruchomy cały dolny poziom trybun oraz nowe pasaże usługowe na zewnątrz. Właśnie ogłoszono zaproszenie dla zainteresowanych wykonawców.

Reklama

ANZ Stadium gościł Igrzyska Olimpijskie w 2000 r. i dziś wymaga sporych nakładów, by zachować konkurencyjność w rywalizacji o wielkie imprezy. Już rok temu operator stadionu zgłosił chęć instalacji rozsuwanego dachu nad boiskiem, jednak długo trwały targi z władzami.

Wydatek będzie bowiem ogromny, ok. 250 mln $ (ok. 700 mln zł). Za tę sumę stadion ma otrzymać nie tylko jeden z największych ruchomych dachów świata, ale też w pełni rozsuwany dolny poziom trybun. Dzięki temu widownia będzie oddalona od boiska o ok. 5-10 metrów zarówno podczas meczów futbolowych, zawodów lekkoatletycznych czy krykieta.

ANZ Stadium

ANZ Stadium

W planie jest też stworzenie nowych pasaży komercyjnych wokół stadionu, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać wolny czas. Tak zarysowana wizja powstała w 2013 roku i właśnie zbliżyła się do realizacji: ogłoszono otwarte zaproszenie dla wszystkich chętnych konsorcjów firm, które chciałyby wcielić rozwiązanie w życie.

Planowane zmiany mają uczynić z ANZ Stadium najnowocześniejszy i najbardziej wielofunkcyjny stadion świata. Inwestycja jest zbieżna z planami rządu stanowego New South Wales, który chce w najbliższych latach poprawić swoje reprezentacyjne obiekty sportowe.

Do tego ANZ Stadium nie może narzekać na brak imprez – swoje mecze przynajmniej co jakiś czas rozgrywają czołowe drużyny rugby i futbolu australijskiego, zarówno narodowe jak i klubowe.

Reklama