Madryt: Real wybrał, takie będzie nowe Bernabéu

źródło: własne

Madryt: Real wybrał, takie będzie nowe Bernabéu 15 miesięcy po prezentacji finałowych projektów Real Madryt podjął wreszcie decyzję o wyborze jednego z nich. Zgodnie z przypuszczeniami padło na GMP Architekten z Niemiec.

Reklama

Dziś o 13:00 w loży dyrektorskiej Estadio Santiago Bernabeu odbyła się specjalna konferencja, na której prezydent klubu Florentino Perez ogłosił dalsze losy stadionu.

Wybór padł na koncepcję GMP Architekten. Stadion otrzyma więc zupełnie nową formę zewnętrzną – futurystyczną i pozbawioną symetrii, metaliczną. Fasada zachodnia będzie umożliwiała emisję obrazów nocą. Stadion będzie również wyposażony w rozsuwany dach, pod którym znajdzie się panoramiczny telebim - jeden okalający całą krawędź dachu.

Od ujawnienia czwórki finalistów międzynarodowego konkursu minęło już 15 miesięcy. Termin wyboru zwycięzcy przekładano kilkakrotnie, m.in. z powodu przedłużających się rozmów z projektantami.

W październiku 2012 do finału zakwalifikowano cztery zespoły projektowe, w składzie których znalazła się ścisła czołówka architektów obiektów sportowych: Herzog i de Meuron + Moneo; GMP Architekten + L35 Arquitectos + Ribas&Ribas; Foster + De la Hoz; Populous + Estudio Lamela.

Od kilku miesięcy pojawiały się nieoficjalne doniesienia, że zwycięską wizją będzie ta autorstwa GMP Architekten, jednak Real zwlekał z ogłoszeniem decyzji.

Przebudowa ma obejmować dobudowanie hotelu oraz centrum handlowego do zachodniej części stadionu, modyfikację układu trybun oraz całkowite zadaszenie trybun. Real liczy, że prace uda się zakończyć jeszcze w 2017 roku.

Bernabeu

Bernabeu

Bernabeu

Bernabeu

Reklama