Nowe stadiony: Canberra i trzy razy Sydney

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Canberra i trzy razy Sydney Po długiej przerwie wracamy do Australii i zapraszamy na tamtejsze stadiony. Ponieważ futbol i kibicowanie w tym kraju rozwijają się bardzo szybko, pewnie nie raz jeszcze się tam wybierzemy!

Reklama

Canberra Stadium

Canberra Stadium

Zlokalizowany na zachodnich obrzeżach Canberry stadion początkowo nosił nazwę Bruce Stadium, od nazwy przedmieścia. W chwili otwarcia w 1977 roku obiekt miał układ lekkoatletyczny i gościł znaczące imprezy właśnie w lekkoatletyce – Pacific Conference Games oraz Mistrzostwa Świata IAAF. Otrzymał nawet miano narodowego stadionu lekkoatletycznego.

W drugiej połowie lat 1980. doszło jednak do znaczącej zmiany. Bieżnię zdemontowano, a dzięki powstałemu w ten sposób miejscu mogły się tu odbywać zawody w futbolu australijskim, który korzysta z owalnego boiska. Eksperymentowano nawet z krykietem, ale ten nie zagościł na stałe.

Od 1997 roku stadion stał się „prostokątny” – trybuny wkopano głębiej w ziemię, przybliżając je do obniżonego boiska. To oznaczało koniec futbolu australijskiego i okres dominacji rugby oraz piłki nożnej. Dla tych dyscyplin obiekt przebudowano przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000, choć ostateczny koszt modernizacji wielokrotnie przekroczył oczekiwania.

Dwa kluby piłkarskie – Canberra City FC oraz Canbera Cosmos próbowały zadomowić się na obiekcie, jednak oba przeszły do historii. Trzecia próba miała miejsce w 2009, gdy Canberra starała się o miejsce w lidze piłkarskiej A-League. Próby spełzły jednak na niczym, przez co tylko okazjonalnie odbywają się tu mecze piłkarskie.

Od lat pojawiają się plany zmiany stadionu na inny, jednak żadna wizja nie została dotąd zrealizowana.

 

Pirtek Stadium

Parramatta Stadium

Historia uprawiania sportu (pierwotnie wyścigi konne i krykiet) w tym zakątku Parramatty na zachodzie Sydney sięga połowy XIX wieku, co stanowi wyjątkowo długie korzenie wśród stadionów na całym świecie.

Jednak jako właściwy stadion znany dziś, Parramatta Stadium powstał dopiero w 1986 roku. Jego budowa, głównie z myślą o rugby, ruszyła w listopadzie 1984 i zakończyła się po roku. Otwarcia w marcu 1986 dokonała królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II.

Choć dziś stadion ma za sobą już sporo dużych wydarzeń, od lat dominowało tu rugby. Wyjątkami były m.in. koncerty największych światowych gwiazd. Dla nas jednak najważniejsza jest historia futbolu w tym miejscu, a ta zaczęła się w 2012. Wtedy wprowadził się tu klub Western Sydney Wanderers, który bardzo szybko zdobył bardzo liczne rzesze kibiców.

Pod koniec 2013 roku stadion pozyskał pierwszego w swej historii sponsora, firmę Pirtek. Do 2015 ma zostać znacząco odmłodzony i uzyskać nową infrastrukturę dla najbogatszych widzów. W planie jest również wzrost pojemności.

 

Bluetongue Stadium

Central Coast StadiumSport w malowniczym centrum Gosford był uprawiany już od 1915 roku, jednak budowę aktualnego stadionu zaczęto planować w latach 1990., gdy miał tu grać duży klub rugby North Sydney Bears. Prace budowlane miasto planowało zakończyć w 1999 roku, jednak fatalna pogoda sprawiła, że udało się przeprowadzić otwarcie dopiero w 2000.

Z otwarciem zbiegła się likwidacja zespołu Bears, dlatego przez pierwsze lata stadion pozostawał bez gospodarza. W tym czasie tylko okazjonalnie gościł duże imprezy, jak Mistrzostwa Świata Rugby w 2003. Dopiero od 2005 roku wprowadził się tu klub piłkarski Central Coast Mariners, który korzysta ze stadionu do dziś.

Trybuny zostały podzielone w interesujący sposób, pozostawiając otwartą południową stronę. Tam jedynie rząd palm odgradza kibiców od wspaniałego widoku na morskie wody pobliskiej zatoki. Dwie trybuny na wschodzie i zachodzie mają górne poziomy, podczas gdy strona północna jest jednopoziomowa.

W swej krótkiej historii stadion miał już wiele nazw sponsorskich. Te najważniejsze to jednak Grahame Park (od 1915 do 1999) oraz Central Coast Stadium, która stała się punktem wyjścia do aktualnych nazw sponsorowanych.

 

Sydney Olympic Park Athletic Centre

Sydney Olympic Park Stadium

Jeden z trzech stadionów lekkoatletycznych w ramach Sydney Olympic Park, pełniący drugorzędną rolę wobec wielkiego ANZ Stadium. Posiada jedną trybunę z miejscami siedzącymi, w większości zadaszonymi.

Reklama