Arabia Saudyjska: Nieprawdopodobne, już kończą budowę!

źródło: własne / Arab News

Arabia Saudyjska: Nieprawdopodobne, już kończą budowę! Nasze nagłówki rzadko krzyczą, ale w tym wypadku jest nie lada powód. Nikt nie spodziewał się chyba, że nowy gigantyczny stadion w saudyjskiej Dżuddzie powstanie w takim tempie. Inwestycja warta ponad 1,5 mld zł będzie skończona za 3 dni, a ogromna większość powstała w tym roku!

Reklama

Miasto Sportu Króla Abdullaha od początku było projektem trudnym do zilustrowania z uwagi na ogromną skalę. Całkowita powierzchnia założenia zaplanowanego na obrzeżach 3,5-milionowej Dżuddy (niedaleko Mekki) to znacząco ponad 300 hektarów!

King Abdullah Sports City

Na tym ogromnym terenie pierwotnie miał stanąć obiekt o pojemności 100 tysięcy widzów, jednak władze uznały go za „mało rozsądny” i zmniejszyły rozmiar do „zaledwie” 60 tysięcy. Obok niego hala widowiskowa dla 10 tys. widzów, zespół mniejszych obiektów sportowych i luksusowe zaplecze, a całość okalana przez „największy parking w mieście”. Określenie skromne dla jednego z największych parkingów nie tylko w mieście, ale też na świecie, mieszczącego ponad 25 tysięcy samochodów.

Nie tylko efektowne plany muszą jednak budzić uznanie, ponieważ jeszcze bardziej imponujące jest tempo prac. Projekt wszedł w fazę realizacji już w 2011 (przetargi, geodezja), jednak pierwsze prace fundamentowe ruszyły latem zeszłego roku. Przez pierwsze pół roku konstrukcja głównego stadionu wyszła z ziemi na kilkanaście metrów w górę w najwyższym punkcie, a później... postęp prac od lutego do dziś pokazujemy na poniższym zestawieniu:

King Abdullah Sports City

Okazuje się, że jeden z największych stadionów na Półwyspie Arabskim zbudowano w zaledwie 17 miesięcy i jakby tego było mało prawdziwe tempo narzucono dopiero na początku tego roku!

To efekt decyzji o przyznaniu Arabii Saudyjskiej regionalnego pucharu piłkarskiego, Gulf Cup 2014. Imprezę pierwotnie miała gościć iracka Basra, jednak słabe tempo prac spowodowało odebranie Irakowi wydarzenia. Od tego momentu na placu budowy non stop pracowało nawet do 8 tysięcy robotników. I choć dziś wciąż nie jest przesądzone, że Dżudda będzie areną 22. edycji Gulf Cup, nie ma wątpliwości, że gospodarze przeszli samych siebie w wyścigu z czasem.

Agencja Arab News dziś poinformowała, że plan zakłada zakończenie prac za 3 dni. Zainstalowane są wszystkie krzesełka, całość fasad, dach, przetestowane systemy nagłośnienia, oświetlenia.

King Abdullah Sports City

Murawa już jest w pełni zielona, zresztą również na bocznych boiskach obok stadionu. Ukończone są też dwa węzły autostradowe łączące obiekt z miastem. Jeśli więc wszystko pójdzie z planem, pierwszą imprezę z kompletem widzów uda się zorganizować za ok. 3 tygodnie, jeszcze w grudniu.

Reklama