RPA: Pół miliarda kary za ustawione przetargi

źródło: SAPA / enca.com / IOL.co.za; autor: michał

RPA: Pół miliarda kary za ustawione przetargi Komisja Konkurencji w RPA ujawniła skalę, w jakiej nielegalnie działały największe krajowe firmy budowlane przed Mistrzostwami Świata 2010. Firmy po cichu podzieliły między siebie przetargi na 6 stadionów, zakładając dla każdej zarobek nie mniejszy niż 17,5% kosztu inwestycji – podaje Cape Times.

Reklama

Choć jeszcze niedawno mówiło się o pięciu miastach, dziś ta liczba to już sześć. Okazuje się więc, że większość aren Mundialu 2010 została zbudowana na podstawie ustawionych przetargów. Brały w nich udział największe firmy budowlane w kraju.

Według ustaleń Komisji Konkurencji (odpowiednik polskiego UOKiK) szefowie firm spotkali się w 2006 roku i zgodzili na „uczciwy” podział zysków z inwestycji przed Mundialem. Każdy miał na budowie zarobić nie mniej niż 17,5%, a kolejne przetargi były ustawiane tak, by oferta jednego z wykonawców była znacznie lepsza od pozostałych.

Firma WBHO, zwycięzca najdroższego przetargu na Cape Town Stadium, przekazała przed złożeniem oferty jej wartość konkurentom. Ci zobowiązali się spisać gorsze oferty. Podobnie było z największym stadionem imprezy, Soccer City. Jego budowę otrzymała firma Grinaker LTA po tym, jak konkurenci otrzymali od niej spisaną ofertę, by przedstawili gorsze propozycje.

Komisja Konkurencji za nieuczciwą budowę w Kapsztadzie, Johannesburgu, Durbanie, Polokwane, Nelspruit i Port Elizabeth nałożyła na 15 firm karę w wysokości 1,5 mld ZAR, czyli ok. 500 mln zł.

Reklama