RPA: Miasta chcą miliardowego odszkodowania za ustawione przetargi

źródło: AP; autor: michał

RPA: Miasta chcą miliardowego odszkodowania za ustawione przetargi Co najmniej pięć miast rozważa skierowanie spraw przeciwko nieuczciwym wykonawcom, którzy celowo zawyżali koszty budowy stadionów na Mundial 2010. Sam Kapsztad mógł stracić na tym procederze ok. 730 mln zł – podaje Associated Press.

Reklama

Stowarzyszenie Samorządów RPA (SALGA) poinformowało w czwartek, że co najmniej pięć miast-gospodarzy zamierza domagać się odszkodowań od wykonawców stadionów na Mistrzostwa Świata 2010. To Johannesburg, Kapsztad, Durban, Port Elizabeth i Polokwane.

Według obliczeń SALGA miasta mogły stracić na ustawionych przetargach ogromne kwoty. Największa jest ta z najdroższego, choć wcale nie największego stadionu imprezy – Cape Town Stadium. Nawet 1/3 jego kosztów (aż 730 mln zł, przeliczając) mogła być wyłudzona od władz przez wykonawców, choć nieuzasadniona. W przypadku największej areny imprezy, w Johannesburgu, ta kwota to ok. 200 mln zł.

Niektórzy wykonawcy przyznali się oficjalnie do ustawiania przetargów i zawyżania cen między 2006 a 2011 rokiem. By uniknąć śledztwa, grupa 15 firm zgodziła się zapłacić ok. 500 mln zł za inwestycje w ostatnich latach, w tym stadiony. Przedstawiciel jednej z nich powiedział rozbrajająco, że zbudowanie tych stadionów w terminie wymagało „spotkania największych firm”.

Łącznie 5 wymienionych wyżej miast rozważa roszczenia, które mogą sięgnąć 1,3 mld zł.

Reklama