Nowe stadiony: Barcelona, Murica, Pontevedra i Estepona

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Barcelona, Murica, Pontevedra i Estepona Niesamowita betonowa rzeźba, miniaturowe Camp Nou w Barcelonie, kultowa, choć niszczejąca Condomina i maleńka, a za to nowoczesna arena w Esteponie – to nasz zestaw na dziś. Smacznego!

Reklama

Mini Estadi

Mini EstadiFot: Dakinho

Zbudowany w zaledwie 9 miesięcy stadion był w chwili otwarcia uznawany za uosobienie komfortu. Wyjątkowo zwarte trybuny wokół niewielkiego boiska dawały wszystkim z 15 tys. widzów dobry widok na murawę. Projekt autorstwa Katalończyka Josepa Casalsa wykorzystano ponownie w Kartagenie, gdzie powstał „bliźniak” barcelońskiego obiektu.

Z uwagi na podobieństwo w kompozycji i różnicę w rozmiarze względem leżącego paręset metrów na wschód Camp Nou, obiekt nazwano Mini Estadi.

Stadion na co dzień gości mecze rezerw Barcelony, a także zespołu młodzieżowego. Od 2003 niektóre mecze rozgrywa tu też reprezentacja Andory. W historii stadionu jest też kilka koncertów, m.in. Eltona Johna.

 

Estadio La Condomina

Estadio La CondominaFot: Catalina Gracia Saavedra (cc: by-nc-sa)

Zbudowany w 1924 roku stadion przez cały XX wiek był najważniejszym obiektem sportowym Murcji. Spory udział w tym miała jego centralna lokalizacja, dzięki której obiekt był w zasięgu spaceru dla wielu mieszkańców.

W 1961 roku postawiono maszty oświetleniowe, a w 1980 gotowa była wielka trybuna główna, którą przebudowywano. Jednak lokalizacja (ciasna działka) oraz stan budynku sprawiły, że zapadła decyzja o zbudowaniu „nowej Condominy” na obrzeżach miasta, do której Real Murcia przeprowadził się w 2006 roku.

Na starej Condominie grał nie tylko Real, ale też mniejszy Ciudad, który jednak został przeniesiony do innego miasta. Odbywały się tu również koncerty i inne widowiska sportowe, a po zaprzestaniu gry w piłkę obiekt pod swoje skrzydła wzięły zespoły rugby i futbolu amerykańskiego.

 

Estadio Municipal de Pasarón

Estadio de PasarónFot: José González

Pierwszy stadion w tym miejscu, na północy miasta Pontevedra (niedaleko Vigo), powstał w 1956 roku. Dziś jednak nie zostało po nim nic, ponieważ od 2006 roku prowadzono kompleksową przebudowę. Po jednej trybunie budowano nowe sektory siedzące z pełnym zadaszeniem. Północną i południową otwarto w 2007 roku, trybunę główną w 2008, a najnowszą, trybunę wschodnią, w maju 2010.

Gospodarzem stadionu jest klub Pontevedra CF, którego kibice już w pierwszym meczu zapełnili stadion do ostatniego miejsca, gromadząc się w liczbie ok. 12 tysięcy. Pierwotnie pojemność miała być wyższa, jednak zrezygnowano z miejsc stojących.

 

Estadio Municipal Francisco Muñoz Pérez

Estadio Municipal Francisco Munoz PerezFot: Stadiontour.at

Wybudowany na północno-zachodnim wylocie z Estepony stadion pochłonął w 2007 roku ok. 28 mln €. Ma trzy trybuny o łącznej pojemności 3800 widzów, z czego największa główna ma pełne zadaszenie. Gospodarzem na stadionie jest miejscowy klub Union Estepona, który jednak rzadko wykorzystuje więcej niż kilkanaście procent pojemności.

Reklama