Miniestadi – do 2019

Pojemność15 276
Kraj Hiszpania
MiastoBarcelona
KlubyFC Barcelona B
Rok budowy1982
Rok zamknięcia2019
Inauguracja 23.09.1982
Koszt 270 mln ESP
Projekt Josep Casals, Ramon Domènech
Wykonawca Fomento de Construcciones y Contratas
Adres Carrer d'Arístides Maillol, 23-29, 08028 Barcelona, Spain

Reklama

Miniestadi – opis stadionu historycznego

Kiedy powstał Miniestadi?

Miniestadi powstał w pobliżu głównego stadionu FC Barcelony, Camp Nou, jako obiekt przeznaczony przede wszystkim dla drużyny rezerw tego klubu. Otwarcie stadionu, po dziewięciu miesiącach budowy, miało miejsce 23 września 1982. Na inaugurację na stadionie rozegrany został wewnętrzny sparing FC Barcelony, w którym zagrał niedawno sprowadzony do klubu Diego Armando Maradona.

Stadion był jednym z pierwszych zrealizowanych projektów za kadencji Josepa Lluísa Núñeza, prezydenta klubu od 1978. W latach 1980–1982, w związku z organizacją w Hiszpanii Mistrzostw Świata 1982, rozbudowane zostało również samo Camp Nou, które wzbogaciło się o trzecie piętro trybun.

Projekt Miniestadi, jak nazwany został stadion rezerw, stworzyli Josep Casals i Ramon Domènech. Obiekt wybudowało przedsiębiorstwo Fomento de Construcciones y Contratas, a koszt budowy wyniósł 270 mln pesetas. Przed otwarciem nowego stadionu rezerwy FC Barcelony korzystały z Camp de futbol de Fabra i Coats, położonego w dzielnicy Sant Andreu de Palomar.

Gdzie wybudowano stadion rezerw FC Barcelony?

Stadion powstał w pobliżu Camp Nou oraz klubowej hali sportowej Palau Blaugrana i lodowiska Palau de Gel (od hali i lodowiska oddzielała go ulica Carrer d'Arístides Maillol, nad którą poprowadzono kładkę dla pieszych), uzupełniając w ten sposób kompleks sportowy FC Barcelony.

Jak wyglądał Miniestadi?

Stadion posiadał typowo piłkarski układ, z trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Trybuny były dwupiętrowe (przy czym górny poziom był znacznie wyższy od dolnego), o równej wysokości na całym obwodzie. Zachodnia część trybun przykryta była zadaszeniem. Pojemność stadionu wynosiła 15 276 widzów. Obiekt wyposażony był w sztuczne oświetlenie. W wyglądzie stadionu można było odnaleźć sporo analogii do pobliskiego Camp Nou, choć, rzecz jasna, Miniestadi był przede wszystkim znacznie mniejszy.

W sąsiedztwie największego stadionu w Europie obiekt istotnie mógł sprawiać wrażenie niewielkiego („mini”) stadionu, choć w rzeczywistości, podobnej areny, ze spójnym, zamkniętym układem trybun i pojemnością ponad 15 000 widzów, nie powstydziłoby się niejedno małej lub średniej wielkości miasto. W II połowie lat 80. powstały zresztą w Hiszpanii dwa niemal identycznie wyglądające obiekty, Nou Estadi Castalia w Castelló de la Plana (1987) i Estadio Municipal Cartagonova w Kartagenie (1988). 

Komu służył Miniestadi?

Stadion służył głównie drużynie rezerw klubu (FC Barcelona B), występującej przez wiele sezonów na drugim poziomie ligowym. Korzystały z niego także inne zespoły FC Barcelony, młodzieżowe czy drużyna kobiet. Ponadto na stadionie odbywały się np. mecze futbolu amerykańskiego czy koncerty (na Miniestadi wystąpili m.in. Bob Dylan, David Bowie i Elton John). Sporadycznie rozgrywane były na nim również mecze reprezentacji narodowych (w tym trzy spotkania reprezentacji Andory w ramach eliminacji do mistrzostw świata).

Dlaczego zamknięto Miniestadi?

W latach 2017–2019 na terenie kompleksu treningowego FC Barcelony, Ciutat Esportiva Joan Gamper, położonego w Sant Joan Despí, na zachodnich przedmieściach Barcelony, ok. 8,5 km na zachód od Camp Nou, wybudowano nowy stadion rezerw klubowych, Estadi Johan Cruyff (jego otwarcie miało miejsce 27 sierpnia 2019). Nowy obiekt zastąpił Miniestadi, który został następnie rozebrany (rozbiórka rozpoczęła się jesienią 2019 i zakończyła na początku 2020). Pożegnalna gala ku pamięci starego stadionu odbyła się 24 września 2019 w Auditori 1899.

Razem ze stadionem rozebrana została także kładka nad Carrer d'Arístides Maillol. W miejscu rozebranego Miniestadi w latach 2024–2026 planuje się budowę nowej hali widowiskowo-sportowej FC Barcelony, Nou Palau Blaugrana, która ma pomieścić 10 000 widzów. Całość zmian jest efektem wdrażania przyjętej w 2014 koncepcji rozbudowy infrastruktury FC Barcelony, tzw. Espai Barça.

Reklama

Zdjęcia

2014

2012

2011

2010

Powiązane aktualności

2019

2017

2015

2013