Nowe stadiony: Toluca, Culiacán, Ciudad Victoria

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Toluca, Culiacán, Ciudad Victoria Gigantyczny mural, stadion powstały w 3 miesiące i arena pierwszych meksykańskich mistrzostw lekkoatletycznych – to dodajemy do bazy dziś, zapraszając na kolejną wizytę w Meksyku!

Reklama

Estadio Universitario Alberto ”Chivo” Córdoba

Estadio Universitario Toluca

Choć powstał jeszcze w 1964 roku, nigdy nie doczekał należnej mu sławy. Tymczasem ten stadion należy do najbardziej niezwykłych na świecie z uwagi na układ trybun.

Zbudowany prawie na planie koła obiekt ma murawę umieszczoną po wschodniej stronie, podczas gdy zachodnią stanowi ogromny taras dla prawie 30 tys. widzów! Całości dopełnia kryta i wyposażona w krzesełka trybuna wschodnia.

Wyjątkowy układ został stworzony z uwagi na wzgórze, w które wkomponowano ogromną trybunę zachodnią. Z jej najwyższych rzędów widać panoramę miasta, a cała trybuna stała się podstawą dla malowidła o powierzchni ok. 20 tys. m2 (trzykrotnie więcej od powierzchni boiska), wykorzystującego tradycyjną kolorystykę i motywy sztuki meksykańskiej, autorstwa Leopoldo Floresa.

Na co dzień stadion służy zespołowi piłkarskiemu Potros oraz lekkoatletom. W 2011 roku gościł krajową uniwersjadę i przy tej okazji przeszedł lifting. Jest własnością miejscowego uniwersytetu i znajduje się zaledwie 800 metrów od Estadio Nemesio Dies. Nad stadionem góruje pomnik ku czci Adolfo Lópeza Mateosa, byłego prezydenta Meksyku.

Estadio Banorte

Estadio Banorte

Kiedy go otwierano w 2003 roku, stadion położony bezpośrednio nad rzeką Humaya miał cztery jednopoziomowe trybuny, z czego największa, na zachodzie, była zadaszona. Dzięki budowie z prefabrykatów udało się ukończyć prace w rekordowym tempie zaledwie 3 miesięcy.

Jednak słowo „ukończyć” może być mylące – kompletu lóż oraz zadaszenia na wschodzie stadionu nie zrealizowano do dziś, a górne sektory trybun za bramkami również powstały już po otwarciu areny.

Estadio Marte R. Gomez

Estadio Marte R. Gomez

W budzącym się po Rewolucji Meksykańskiej mieście Ciudad Victoria w latach 1920. brakowało ośrodka sportowego. Plany jego realizacji w centrum ośrodka udało się nakreślić w latach 1930., a budowa ruszyła w 1938 roku, za rządów gubernatora Marte R. Gomeza, późniejszego patrona obiektu.

W październiku 1939 otwarto kompleks ze stadionem pilkarsko-lekkoatletycznym oraz drugim, do baseballu. Początkowo drewniane, obiekty doczekały się konstrukcji żelbetowej w latach 1960. Gdy miejscowy klub Correcaminos awansował po raz pierwszy do najwyższej ligi w 1987 roku, obiekt rozbudowano do 17 tys. miejsc. W 2007 pojemność znów wzrosła, tym razem do 18 tysięcy.

Przez lata stadion służył nie tylko profesjonalnej i amatorskiej piłce. Był też areną pierwszych krajowych igrzysk w 1944 czy wielu wystąpień politycznych, w tym zaprzysiężeń.

Reklama