Nowe stadiony: Mönchengladbach, Münster, Mönchengladbach, Rheda

źródło: własne; autor: redakcja

Nowe stadiony: Mönchengladbach, Münster, Mönchengladbach, Rheda To nie pomyłka – dwa dzisiejsze dodatki pochodzą z ‘Gladbach i mają naprawdę sporo uroku, o długiej historii nie wspominając. Tej brakuje nowemu stadionowi żeńskiego klubu FSV Gütersloh, ale sponsorowany przez zakłady mięsne stadion na pewno warto zobaczyć!

Reklama

RSV-Stadion

RSV-Stadion

Określany tak od nazwy klubu z dzielnicy Rhyedt w Mönchengladbach, ten stadion leży zaledwie kilkadziesiąt metrów od Grenzlandstadion i powstał w 1922 roku. Wtedy stworzono nieckę, w której powstały ułożone z płyt chodnikowych rzędy miejsc stojących. W 1925 doszła zachodnia trybuna główna z zadaszeniem i zapleczem dla sportowców.

Od otwarcia obiekt niemal się nie zmienił. Doszły maszty oświetleniowe, a w latach 1990. tablica świetlna ze starego stadionu miejscowej Borussii. W latach świetności na betonowych stopniach mogło stać nawet ok. 40 tys. widzów, jednak dziś ta liczba to ok. 20 tysięcy. Oczywiście takich widowni na szczeblu lokalnym się tu nie spotyka, jednak porośnięte trawą trybuny znajdują wielu amatorów w miesiącach wiosennych.

Preußenstadion

Preussenstadion

Powstały w 1926 roku stadion był pierwszym w całych Niemczech, który miał własną stację kolejową (dziś już nieaktywna). Pierwotnie mieścił ponad 40 tys. widzów na miejscach stojących, jednak z czasem pojemność zaczęto ograniczać. Dziś wynosi niewiele ponad 15 tys. widzów, ale – co ciekawe – ograniczenie wynika nie z przyczyn strukturalnych, lecz akustycznych. W przypadku większego zainteresowania dopuszcza się ok. 18,5 tys. widzów.

Od 2008 roku ruszyła obszerna modernizacja stadionu. Jako pierwsze zadaszono trybuny naprzeciw głównej (północne), które jednak pozostały stojące. Później, w 2009, otwarto nową trybunę główną z miejscami biznesowymi i 10 lożami, jedyną siedzącą na całym stadionie. W 2010 pojawiła się nowa tablica wyników, w 2011 nowe oświetlenie, a w 2012 podgrzewana płyta boiska.

Grenzlandstadion

Grenzlandstadion

Piłkarsko-lekkoatletyczny stadion w Mönchengladbach jest malowniczo położony i na co dzień dostępny dla wszystkich chętnych. Wyjątkami są imprezy, wśród których najczęściej odbywają się mecze młodzieżowej drużyny Borussii (U23), rozgrywane tu od 2006 roku.

Oficjalnie pojemność wynosi ok. 10 tys. widzów, jednak taki tłum zmieściłby się tylko w sytuacji kompletnego zapełnienia odkrytych trybun stojących. W praktyce widownie są znacznie mniejsze, a wielu widzów wybiera zadaszoną trybunę główną na ok. 2,5 tys. osób.

W 2002 roku obiekt gościł młodzieżowe mistrzostwa Niemiec w lekkoatletyce, a do 2005 odbywały się tu również mecze futbolu amerykańskiego.

Tönnies-Arena

Toennies-Arana

Ten niewielki stadion z dwiema trybunami to jeden z niewielu, które powstały dla klubów kobiecych. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tu zespół żeńskiej Bundesligi FSV Gütersloh 2009,  kolejnymi użytkownikami są rezerwy i młodzieżowcy RSC Rheda.

Wkrótce po otwarciu we wrześniu 2012 roku odbył się tu pierwszy mecz reprezentacyjny. Gospodarzami była drużyna Niemiec U17, która przy komplecie widowni zmiażdżyła Gruzję, a później rozegrała parę kolejnych meczów o punkty. Pierwszy oficjalny mecz na obiekcie rozegrali jednak zawodnicy znani z boisk męskiej Bundesligi, zespoły Schalke 04 oraz Borussii Dortmund.

Widownię stanowią dwie trybuny o łącznej pojemności 3562 miejsc, które powstały w zaledwie 5 miesięcy i pochłonęły wraz z boiskiem 5 mln €. Dodatkowo ok. 400 osób może w razie potrzeby zgromadzić się przy ogrodzeniu po otwartych stronach boiska.

Do wiosny 2015 prawo do nazwy mają miejscowe zakłady mięsne Tönnies.

Reklama