Euro 2020: Budowa nowego narodowego Belgii ruszy w 2016 roku

źródło: Zita.be / Standaard.be

Euro 2020: Budowa nowego narodowego Belgii ruszy w 2016 roku Dokładny projekt nie jest jeszcze znany, ale stadion ma bazować na Amsterdam ArenA oraz Friends Arena w Sztokholmie. Jego budowa ruszy w 2016 roku i później już nie może, ponieważ to warunek dla organizacji Euro 2020.

Reklama

Bruksela jest w trakcie wdrażania projektu „neo”, który zakłada kompletną regenerację rejonu Heysel, gdzie znajduje się słynny stołeczny stadion, a także Atomium. W pierwszych ustaleniach pojawiały się pomysły usunięcia istniejącego stadionu w ogóle, później postanowiono go zregenerować. Dziś ma być jeszcze inaczej. Obiekt imienia króla Baudouina zniknie i zostanie zastąpiony zupełnie nową areną.

Szczegóły projektu nie zostały dotąd ujawnione, ponieważ jest jeszcze we wczesnej fazie. Jego realizację znacznie przyśpieszyła jednak decyzja o organizacji Euro 2020 w wymiarze europejskim. Władze miasta oraz regionu są zdeterminowane stać się jednym z 13 europejskich miast organizujących turniej.

Dlatego budowa nowej areny zacznie się najpóźniej w 2016 roku, a jej ukończenie zaplanowano na 2019, rok przed turniejem. Jak będzie wyglądać – sugestii udzielił minister Guy Vanhengel podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Stadion pomieści 50 tys. widzów i będzie inspirowany Amsterdam ArenA oraz otwartą przed rokiem Friends Arena – powiedział Vanhengel.

Pewne jest, że stadion nie będzie miał bieżni, jaka dziś znajduje się na Heysel. Docelowo stadion z bieżnią ma powstać w innej części miasta, by Bruksela nie straciła cennych dorocznych zawodów lekkoatletycznych.

Finansowanie nie jest jeszcze ustalone, ale tym razem wizja władz Brukseli jest znacznie bliższa realizacji niż w przypadku projektu planowanego podczas kandydatury do Mistrzostw Świata 2018, gdy w Brukseli miał powstać stadion dla nawet 80 tys. widzów.

Reklama