Rio de Janeiro: Dziś ponowne otwarcie Maracany

źródło: własne

Rio de Janeiro: Dziś ponowne otwarcie Maracany To wcale nie znak, że stadion jest gotowy. Przeciwnie, organizowany naprędce mecz towarzyski z otwartymi tylko niektórymi sektorami dowodzi, że najsłynniejszy stadion Brazylii czekają jeszcze prace.

Reklama

Drużyny przyjaciół Ronaldo i przyjaciół Bebeto wybiegną dziś na boisko w pierwszym meczu od czasu zamknięcia obiektu w 2010 roku. Nie będzie to jednak widowisko z gatunku wielkich, lecz jedynie pierwszy test-mecz przebudowanego obiektu. Na trybunach ma się pojawić do 30 tys. widzów, w tym prezydent Dilma Rousseff.

Maracana

Dzisiejszy mecz nie jest oficjalną inauguracją przebudowanego stadionu. Pierwszym oficjalnym spotkaniem przy wszystkich otwartych trybunach ma być pojedynek Brazylia-Anglia 2 czerwca.

Pojedynek brazylijskich legend ma znaczenie przede wszystkim wizerunkowe i ma przekonać FIFA, że najważniejsze elementy Maracany są już gotowe. Prace wciąż jednak trwają na całym stadionie i, w jeszcze większym zakresie, wokół niego. Jest możliwe, że cały obiekt zostanie ukończony dopiero po Pucharze Konfederacji 2013, a przemiany w jego okolicy dopiero po Mistrzostwach Świata 2014.

Maracana

Podczas dzisiejszego meczu można się spodziewać protestów, ponieważ modernizacja stadionu spowodowała znaczne kontrowersje. Nie chodzi tylko o ogromne koszty (450-500 mln $), ale również o likwidację funkcji społecznych stadionu, jak istniejące tu wcześniej muzeum. Wielu mieszkańców narzeka, że symboliczne i niezwykle ważne tereny zostały przy okazji prac oddane prywatnemu biznesowi.

Reklama