Brazylia: FIFA bardzo zaniepokojona przygotowaniami na Maracanie

źródło: Reuters.com

Brazylia: FIFA bardzo zaniepokojona przygotowaniami na Maracanie Już w 2010 roku pisaliśmy, że to bardzo napięty harmonogram. Dziś, po kilku opóźnieniach, sekretarz generalny FIFA mówi surowo jak nigdy dotąd, że sytuacja na Maracanie to bardzo złe wieści dla FIFA, Mundialu i Brazylii.

Reklama

Przed jutrzejszą wizytą w Rio de Janeiro sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke jasno wskazał, że to właśnie tamto miasto niepokoi jego organizację najbardziej. Konkretnie chodzi oczywiście o stan prac na Maracanie, która ma w czerwcu gościć Puchar Konfederacji.

FIFA wyznaczyła wszystkim arenom tych rozgrywek ostateczny termin ukończenia na połowę kwietnia. Tymczasem już w styczniu inwestor poinformował, że Maracanã nie będzie gotowa aż do 28 maja. To już czwarty termin – najpierw miała być gotowa w grudniu 2012, potem w lutym, kwietniu i aktualnie planuje się ukończenie prac zaledwie 4 dni przed meczem otwarcia (Brazylia-Anglia, 2 czerwca).

Harmonogram prac nie jest już tylko napięty, jest niemal niemożliwy do realizacji. Jeśli nawet uda się przeprowadzić pierwszy mecz na początku czerwca, to najpewniej przy częściowo nieskończonych pracach. Aktualnie trwa montaż membrany na dachu, która wisi już nad ¼ stadionu. Roboty instalacyjne i wykończeniowe dopiero jednak ruszają, nie wspominając o boisku czy krzesełkach. Budowa trwa non stop, a zatrudnionych jest przy niej kilka tysięcy robotników.

- Data ukończenia jest bardzo istotna, byśmy mogli przetestować obiekt przed rozgrywkami. Maj to za późno i może to przysporzyć bardzo wielu problemów dla FIFA, Mistrzostw Świata i Brazylii – powiedział Valcke podczas wizyty w Recife.

Reklama