Sydney: Rozsuwany dach coraz bliżej

źródło: News.com.au; autor: michał

Sydney: Rozsuwany dach coraz bliżej Znamy wstępny budżet i precyzyjnie określone plany. Nie tylko jeden z największych ruchomych dachów na świecie, ale też nowe ruchome trybuny miałyby powstać na stadionie Igrzysk 2000 – podaje news.com.au.

Reklama

Operator ANZ Stadium w Sydney ogłosił, że potrzebuje ok. 250 mln AU$ (ok. 800 mln zł) na przebudowę obiektu i uczynienie go jednym z najlepszych na świecie. Już w tej chwili największy stadion w mieście ma pełny kalendarz i jest wielofunkcyjny. Dzięki ruchomym trybunom wzdłuż boiska może gościć mecze futbolu, rugby, mityngi lekkoatletyczne, krykiet i futbol australijski.

Teraz mają dojść ruchome i bardziej strome sektory za bramkami, dzięki czemu obiekt ma się stać prawdziwą piłkarską mekką z odległością pierwszych rzędów od boiska już na poziomie 5 metrów! W planie są również nowe restauracje i bary, by wydłużyć czas pobytu odwiedzających – mają przyjeżdżać wcześniej i wyjeżdżać później po imprezach, zostawiając też więcej pieniędzy.

Największym wydatkiem będzie jednak rozsuwane zadaszenie, które ma być przezroczyste. Fundamenty pod taką konstrukcję już są i według dostępnych informacji system miałby działać podobnie do tego w japońskim Kobe.

Finansowanie tej inwestycji nie jest jeszcze zapewnione, ale połączenie środków od rządu stanowego z prywatnym kapitałem ma zapewnić odpowiedni budżet.

Reklama