Brazylia: Protesty przeciwko prywatyzacji Maracany

źródło: AP

Brazylia: Protesty przeciwko prywatyzacji Maracany To wielki zabytek i dobro publiczne – twierdzą protestujący, którzy maszerowali w weekend ulicami Rio de Janeiro. Ich zdaniem władze nie mają prawa oddawać stadionu w prywatne ręce.

Reklama

Rekonstrukcja słynnej Maracany powoduje kontrowersje po raz kolejny. Na początku modernizacji krytykowano głównie ogromne koszty, ale wówczas władze zapewniały, że budżet musi być wysoki, ponieważ stadion jest zabytkiem i nie można niszczyć jego historycznej bryły. Te argumenty podważano, ponieważ obiekt nie jest wpisany jako element narodowego dziedzictwa z uwagi na wartość architektoniczną, lecz symboliczną i sportową.

Teraz role się odwróciły – władze zamierzają sprywatyzować obiekt mimo jego ogromnej wartości, a obywatele żądają utrzymania dotychczasowego statusu. Przez ponad 60 lat Maracanã była bowiem własnością publiczną i za taką uważają ją przeciwnicy.

W miniony weekend ulicami Rio de Janeiro przeszła nawet demonstracja przeciwko zapowiadanemu na 2013 rok krokowi. Wzięło w niej udział ok. 800 osób ze środowisk inteligenckich, a także miejscowi Indianie, którzy protestowali z kolei przeciw likwidacji muzeum przy stadionie. Uczestnicy wznosili hasło „Maracana jest nasza!”.

Stadion ma zostać sprywatyzowany w 2013 roku, przed wielkimi imprezami, które mają przynieść duże zyski – Mundialem 2014 oraz Igrzyskami Olimpijskimi 2016.

"Maraca e nosso" - protestFot: Luiz Baltar

"Maraca e nosso" - protestFot: mantelli

"Maraca e nosso" - protestFot: Luiz Baltar

Reklama