Bezpieczeństwo: Czas na złagodzenie przepisów?

źródło: Sport.pl; autor: michał

Bezpieczeństwo: Czas na złagodzenie przepisów? Podczas dwunastej konferencji Bezpieczny Stadion w Kielcach wiceprezes PZPN Roman Kosecki apelował o zmianę przepisów. Jego zdaniem ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie przystaje do rzeczywistości i jest zbyt surowa – relacjonuje Sport.pl.

Reklama

Obecne przepisy przyjęto w 2009 roku, a w 2011 zostały dodatkowo zaostrzone. Były stworzone przede wszystkim na potrzeby odbywającego się w Polsce Euro 2012, ale wydają się dla kibiców wyjątkowo restrykcyjne. Dopuszczają m.in. ukaranie przez sąd zakazem stadionowym osoby, która nie zajęła na trybunie miejsca wskazanego na bilecie lub stała na schodach zamiast obok nich.

Środowisko piłkarskie chce złagodzenia ustawy. – Ustawa sprawdziła się podczas mistrzostw, ale uważamy, że obecnie należy ją bardziej dostosować do naszej codziennej, ligowej rzeczywistości – stwierdził nowy wiceprezes piłkarskiej centrali Roman Kosecki.

Władze związku oraz Ekstraklasy SA zamierzają lobbować m.in. za wydzieleniem na trybunach miejsc stojących dla grup najbardziej zagorzałych kibiców (takie rozwiązanie sprawdza się w Niemczech) oraz zalegalizowania stosowania tzw. "lekkiej pirotechniki". – Stoimy na stanowisku, że używanie, oczywiście pod specjalnym nadzorem rac, nie wpłynie na wzrost niebezpieczeństwa podczas meczów – przyznał Mirosław Starczewski, wiceprzewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa PZPN.

My przypominamy, że już jutro na PGE Arenie odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja poświęcona pirotechnice na stadionach. Wydarzenie pt. „Pirotechnika na stadionach: element kultury kibicowskiej czy przestępstwo?” organizują Kibice Razem Gdańsk oraz stowarzyszenie kibiców Lechii Gdańsk Lwy Północy.

Reklama