Wrocław: O sporcie w obozie koncentracyjnym – zobacz na Stadionie

źródło: naszemiasto.pl; autor: michał

Wrocław: O sporcie w obozie koncentracyjnym – zobacz na Stadionie Wystawa „Herosi w pasiakach” do 31 grudnia będzie pokazywać bywalcom Stadionu Miejskiego, jak wyglądały zmagania sportowe w obozie Gross-Rosen. Materiały będą dostępne podczas meczów i zwiedzania – podało naszemiasto.pl.

Reklama

Zdjęcia, grafiki i krótkie filmy składają się na otwartą wczoraj wystawę „Herosi w pasiakach”. Opowiada ona o tym, jak w koszmarnej rzeczywistości obozu koncentracyjnego więźniowie szukali normalności przez zmagania sportowe. - Ekspozycja to opowieść o ludziach, którym wojna zmieniła życie, pokrzyżowała plany i zniszczyła marzenia. Wystawa ukazuje niezwykłą siłę sportu. W tle obozowego terroru i wszechobecnej śmierci dochodziło do zmagań piłkarskich, potyczek bokserskich i rozgrywek szachowych – opowiadał dla PAP rzecznik spółki Wrocław 2012 Adam Burak.

Przygotowane w języku polskim i angielskim plansze zawierają m.in. udokumentowane wspomnienia byłych więźniów czy fragmenty dokumentów obozowych. Eksponaty zostały ustawione przy trybunie D stadionu, naprzeciwko wejścia D15.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich osób, które do 31 grudnia zwiedzą Stadion Miejski lub wybiorą się na mecz i zechcą ją zobaczyć. Choć, jak podkreśla Adam Burak, duże zainteresowanie może sprawić, że ekspozycja zostanie dłużej.

Reklama