Lyon: Budowa znów rusza, choć nie z kopyta

źródło: OLweb.fr

Lyon: Budowa znów rusza, choć nie z kopyta To już drugi start budowy, bo wiosną pierwsze maszyny wjechały na tereny przyszłego stadionu. Ale wtedy tylko wyrównano teren. Teraz ma być inaczej – prace ziemne zakończą się pod koniec marca – podała oficjalna strona Olympique.

Reklama

Kiedy ponad pół roku temu pokazywaliśmy ciężkie maszyny na rozległej równinie pod przyszły „Stadion Świateł”, byliśmy przekonani, że prace szybko nabiorą tempa. Nie tylko my, zresztą – kibice OL również. Ale wszyscy musieli czekać, ponieważ po wstępnym wyrównaniu działki prace wstrzymano. W tym czasie trwały prace, ale nie nad samym obiektem, tylko m.in. nad odprowadzaniem wody z terenu.

W poniedziałek przyjechały jednak pierwsze ciężarówki z ciężkim sprzętem. Łącznie na placu budowy w najbliższych tygodniach powinno pojawić się ok. 50 maszyn o wadze od 5 do 50 ton. Na pierwszy rzut trafiły równiarki do wytyczenia dróg na placu budowy, spychacze i koparki. Do uporządkowania jest 40 hektarów, dlatego prace mają się zakończyć w ciągu 5 miesięcy, pod koniec marca.

Budowa nowego stadionu dla Olympique ma już dwuletni poślizg względem pierwotnego harmonogramu. Gdyby przebiegła zgodnie z planem, dziś widzielibyśmy już gotowy stadion. Jednak liczne utrudnienia proceduralne i finansowe spowodowały, że prace prowadzone przez firmę Vinci mają się zakończyć w drugiej połowie 2014 roku.

Powstanie arena o pojemności ponad 61,5 tys. miejsc, według projektu pracowni Populous. Koszt szacowany jest na 450 mln €.

Reklama