Rosja: FIFA wybrała 11 miast na Mundial 2018

źródło: własne; autor: michał

Rosja: FIFA wybrała 11 miast na Mundial 2018 Wczoraj poznaliśmy ostateczną listę gospodarzy Mistrzostw Świata 2018. Wielki cios spadł na Krasnodar i Jarosław, które wypadły z listy mimo zaawansowanych prac nad projektami nowych stadionów. Wypadł też jeden imponujący obiekt z Moskwy...

Reklama

Transmitowana na żywo przez publiczną telewizję ceremonia była oglądana w całej Rosji. We wszystkich 13 miastach-kandydatach było trzymanie kciuków i transmisje na telebimach. Ale dwa ośrodki zamiast wielkiego święta spotkał wielki smutek. Zgodnie z decyzją FIFA z organizacji Mistrzostw Świata 2018 wypadły dwa stadiony, których wizualizacje można oglądać poniżej.

Wyeliminowane projekty z Rosji

Te areny miały powstać w Krasnodarze na południu Rosji i w leżącym niedaleko Moskwy Jarosławiu. Oba ośrodki są znacznie bardziej zaawansowane niż niektóre inne, a do tworzenia swoich nowych stadionów zatrudniły światową czołówkę – odpowiednio HKS Architects i Populous.

Trzecim stadionem, który pożegnał się z szansą na organizację Mundialu 2018 jest VTB Arena w Moskwie, zamiast której wybrano nowy Stadion Spartak. Tym samym Moskwa jako jedyne miasto będzie mieć dwa stadiony – ten Spartaka i większy, narodowy na Łużnikach.

FIFA zachowała sugerowany przez Rosjan podział na strefy. W tej północnej znalazły się Kaliningrad i Sankt Petersburg. Osobną strefą jest Moskwa, a na południe od niej – w strefie centralnej – są Niżny Nowogród, Sarańsk, Kazań, Samara i Wołgograd. Najdalej na południe wysunięte będą Rostów nad Donem oraz Soczi, a ostatnim, skrajnie wschodnim miastem, jest Jekaterynburg.

Reklama