Pekin: Ptasie gniazdo wciąż puste

źródło: NPR.org; autor: michał

Pekin: Ptasie gniazdo wciąż puste Liczby są przerażające, a dużych imprez w tym roku jest tylko kilka. Turystom się znudził, bo ile można patrzeć na pusty budynek. Niektórych zresztą nie stać nawet na zwiedzanie – pisze NPR.org.

Reklama

Roczne koszty utrzymania pekińskiego stadionu narodowego to ok. 11 mln $. Mimo wielu prób nie udało się dotąd znaleźć modelu biznesowego dla obiektu, który kosztował ponad 400 mln $. Ostatnia wielka impreza odbyła się w maju i były to zawody konne.

Krajowy futbol nie dorasta do skali obiektu i organizacja meczów chińskich klubów przynosiłaby kolejne straty z powodu pustek. Międzynarodowa piłka to co innego – pod koniec lipca zmierzą się ze sobą Arsenal i Manchester City. Oba kluby zagrają tu towarzysko i pewnie przyciągną komplet widowni.

Podobne nadzieje władze stadionu wiążą ze sprowadzeniem do Pekinu meczów o superpuchar Hiszpanii. Od 2013 co roku najlepsze drużyny z Iberii mają walczyć o laury właśnie na „Ptasim Gnieździe”.

To jednak wciąż mało. Do rozegrania jest co najwyżej kilka takich meczów rocznie, a potrzeba znacznie więcej. Tym bardziej, że oddziaływanie obiektu wśród Chińczyków spada. Niegdyś wzbudzający tylko dumę, dziś budzi też wątpliwości. Kto miał zwiedzić, już to zrobił. Liczby turystów w połowie tego roku spadły o połowę względem poprzedniego. Wielu zresztą nawet nie wchodzi do środka, bo jest drogo (6€ za bilet).

Reklama