Nowe stadiony: Hiszpania razy cztery!

źródło: własne

Nowe stadiony: Hiszpania razy cztery! Mistrzostwo Europy – można powiedzieć nie tylko o wczorajszym finale, ale też o fantastycznych stadionach w Palencji i na Teneryfie. Do tego kopia stadionu Barcelony (tego mniejszego) i maleńki kompleks w Cuence. A na deser cztery prezentacje, które odświeżyliśmy fotograficznie.

Reklama

Estadio Nueva Balastera

Estadio Nueva Balastera

Stadion został zainaugurowany jesienią 2006 roku przez burmistrza Palencji. Miasto było inwestorem tego wartego 18 mln € obiektu zaprojektowanego przez biuro Patxi Mangado. Stadion mieści nieco ponad 8 tys. osób i w odróżnieniu od poprzednika, Estadio Balastera, ma wyłącznie miejsca siedzące i zadaszone. Jednak jego najbardziej charakterystyczną częścią są efektowne maszty oświetleniowe, które ożywiają prostą bryłę tak w dzień, jak i w nocy.

Na co dzień ze stadionu korzysta klub piłki nożnej Palencia CF oraz zespół rugby Palencia RC. W 2012 roku w drugiej z dyscyplin odbył się tu nawet finał Pucharu Króla.

Estadio Cartagonova

Estadio Cartagonova

Budowa obiektu ruszyła w 1987 roku, gdy miasto doszło do porozumienia z inwestorem prywatnym, że ten zbuduje hipermarket, a w zamian za działkę pod niego, postawi również nowy obiekt piłkarski w Kartaginie. Projekt oficjalnie powstał w biurze CMMP, jednak jest niemal identyczny z Mini Estadi w Barcelonie, na którego dokumentacji został stworzony.

Stadion otwarto w lutym 1988, gdy FC Cartagena zremisowała bezbramkowo z Realem Burgos. Jednak oficjalnej inauguracji dokonano dopiero w 1997 (!), przed meczem młodzieżówek Hiszpanii i Malty. Poza FC Cartagena raz zagrała tu także dorosła reprezentacja Hiszpanii, która zmierzyła się w 2000 r. z Polską. Swoje koncerty organizowali tu też Gloria Estefan czy Sting.

Człon „Cartagonova” to nawiązanie do nazwy miasta z czasów, gdy należało ono do Cesarstwa Rzymskiego.

Complejo Deportivo la Fuensanta

Complejo Deportivo la Fuensanta

Kompleks sportowy powstały na działce ofiarowanej miastu przez Federico Muelasa zaczął działać w 2007 roku. Wtedy przy stadionie istniała tylko jedna trybuna – za bramką. Do 2011 roku powstały jednak trzy nowe, które zamknęły bryłę obiektu i podniosły pojemność do 6700 miejsc.

Na co dzień użytkownikiem jest miejscowy klub CB Conquense, ale ze stadionu korzysta również pobliski uniwersytet.

Centro Insular de Atletismo de Tenerife

CIAT

W 2007 roku otwarto na Teneryfie wart prawie 16 mln € kompleks sportowy zamknięty w formie sztucznego krateru wulkanicznego. Stworzony przez AMP Arquitectos obiekt to stadion z jedną trybuną na nieco ponad 3 widzów. Tym razem jednak to nie widownia jest najważniejsza, ponieważ pod tym samym dachem znalazły się tysiące metrów kwadratowych pomieszczeń dla sportowców, biura oraz bieżnie rozgrzewkowe. Zgodnie z nazwą bowiem, stadion służy przede wszystkim lekkoatletom, choć i w piłkę da się tu zagrać.  

Nowe zdjęcia i opisy

Poza sprawdzeniem najnowszych dodatków do bazy zerknijcie też do lepiej znanych stadionów w Madrycie, Barcelonie, Pampelunie i San Sebastian, bo wszystkie z nich wzbogaciły się o nowe zdjęcia, a dwa także o opisy.

Reklama