Irak: Cztery wielkie stadiony obok siebie?!

źródło: AKnews.com; autor: michał

Irak: Cztery wielkie stadiony obok siebie?! Zadziwiające informacje prezentuje agencja prasowa AKnews. Komitet Olimpijski Kurdystanu zgłosił projekt budowy miasta sportu, w którym powstałyby obok siebie cztery stadiony. Jeden na 100 tys. widzów i trzy mniejsze – po 50 tys. każdy.

Reklama

Szokujące wieści z Erbilu, kurdyjskiego miasta w Iraku. Komitet Olimpijski Kurdystanu wysunął wniosek, by w tej metropolii (1,3 mln mieszkańców) powstało największe tzw. „miasto sportu” na całym Bliskim Wschodzie.

Budowa tego rodzaju kompleksów jest typowa dla krajów w tym regionie. Z zasady „miasto sportu” ma jeden wielki stadion, kilka mniejszych do różnych dyscyplin, hale widowiskowe i liczne ośrodki, w których ma się szkolić młodzież. Kompleksy w takiej formie nie mają przynosić dochodów, mają znaczenie dla rozwoju sportu i wzrostu prestiżu.

Jednym z takich miast sportu jest budowane właśnie Basra Sports City – również w Iraku – w którym obok siebie powstają stadion główny (65 tys. miejsc), boczny (10 tys. miejsc) i kilka mniejszych (niedaleko zresztą już powstaje kolejny obiekt, na 30 tys.). Podobnych rozmiarów „miasta sportu” mają powstać w najbliższych latach w Dubaju i Dżuddzie.

Kurdyjski Komitet Olimpijski zamierza jednak przebić wszystkich. We wniosku znalazły się aż cztery stadiony, z których największy ma mieć 100 tys. miejsc, a trzy „drugorzędne” aż 50 tys. każdy. Jednocześnie według kurdyjskiej agencji prasowej AKnews plan zyskał już aprobatę Rządu Regionalnego Kurdystanu i ma zostać zrealizowany. Przetarg powinien ruszyć w ciągu kilku miesięcy.

Reklama