Brazylia: Ruszyły prace nad zadaszeniem słynnego stadionu

źródło: Copa2014.org.br

Większość z 500 głównych komponentów jest już na placu budowy. Stara konstrukcja dachu na słynnym Mineirao zostanie przedłużona o 26 metrów z okazji Mundialu 2014 – pisze Copa2014.org.br.

Reklama

Porównywany do Maracany i na niej wzorowany, Mineirao należy do największych i najbardziej znanych stadionów w Brazylii i całej Ameryce Południowej. Podobnie jak u większości wznoszonych w minionym stuleciu kolosów, jego masywny betonowy dach nie obejmował całej widowni.

Teraz, gdy Brazylia ma gościć najlepsze reprezentacje świata, potrzeba powiększenia dachu jest większa niż kiedykolwiek. A operacja trudniejsza, bo przed Mundialem 2014 dolne trybuny przysunięto do boiska, więc dach musi być jeszcze większy. Dodatkowa trudność to wpisanie Mineirao na listę najważniejszych zabytków Belo Horizonte, co uniemożliwia ingerencję w jego zewnętrzny kształt.

Dlatego inżynierowie z firmy Ingeserj nie mogli postawić wysokich pylonów do podtrzymywania nowego dachu na zewnątrz stadionu, jak planowali pierwotnie. Zamiast tego pod istniejącym betonowym dachem zostaną zamontowane dyskretne dźwigary ze stalowych kratownic, które przedłużą zasięg dachu aż o 26 metrów w kierunku murawy. Na dźwigarach pojawi się lekkie i przepuszczające światło przekrycie pokryte teflonem, by nie wymagało częstego mycia.

Konstrukcja nowego dachu już w najbliższych dniach ma być montowana. Na placu budowy jest już 500 najważniejszych elementów, wykonanych w USA. Przed przystąpieniem do instalacji trzeba było jednak wzmocnić konstrukcję istniejącego dachu. Te prace trwały już od października 2011.

MineiraoFot: Sylvio Coutinho, Novo Mineirao

MineiraoFot: Sylvio Coutinho, Novo Mineirao

MineiraoFot: Sylvio Coutinho, Novo Mineirao

Reklama