Gdańsk: Kolej do PGE Areny przetestowana

źródło: Trojmiasto.pl; autor: michał

Chwilami jedzie nawet 80 km/h, dzięki czemu podróż z centrum Gdańska do nowego stadionu trwa zaledwie 6 minut. Od czwartku będą mogli nią jeździć mieszkańcy, a na razie nową linię kolejową sprawdzili dziennikarze. Relacja Trojmiasto.pl.

Reklama

W samą porę, bo jeszcze przed ostatnim meczem sezonu na PGE Arenie wystartował pociąg z dworca Gdańsk Główny na nowy peron przy PGE Arenie. Sam peron nie ma w sobie nic szczególnego – 215 metrów długości, 7 szerokości. Goły beton, bez dachu. Ale to wystarczy, by co kilka minut przewijało się przez niego 1500 osób. Tyle mieści 9 wagonów Szybkiej Kolei Miejskiej, a właśnie takie składy będą odjeżdżać z centrum na Letnicę.

Dziś po 9:00 wystartował pierwszy skład, jeszcze bez dostępu dla mieszkańców. Jechali nim dziennikarze i przekonali się, że SKM może stać się alternatywą dla dojazdu samochodem lub tramwajem, który w tej chwili nie jest zbyt dogodny. W szczytowym momencie pociąg rozwija prędkość 80 km/h, czyli maksymalną dozwoloną.

Zła wiadomość jest taka, że kolejka będzie kursować wyłącznie w dniu imprez na PGE Arenie lub w targach Amber Expo. Dobra wiadomość – podróżować będzie można za darmo. Już w czwartek pierwszy duży test. Lechia gra z Legią, więc zainteresowanie meczem na pewno będzie wyższe niż przeciętnie. Pierwszy pociąg tego dnia ruszy o 16:15, a ostatni dowiezie chętnych na Arenę o 17:57. W sumie będzie 8 kursów, czyli maksymalnie na mecz koleją może dojechać 12 tys. osób. Kursy powrotne będą mniej liczne – będzie ich 6. Pierwszy o 20:00, ostatni o 21:10.

Wymiana torów, budowa peronu i zabezpieczanie starej stacji pochłonęły prawie 8,5 mln zł.

Reklama