Nowe stadiony: Robina, Adelajda, Wellington

źródło: własne; autor: redakcja

Zapraszamy na najświeższe prezentacje z Australii i Nowej Zelandii. Na wszystkich gra najsilniejsza w tej części świata liga, australijska A-League. Trzeba przyznać, że mają na czym grać…

Reklama

Skilled Park

Skilled Park

Nowy stadion do piłki nożnej i rugby powstał z inicjatywy rządu Queensland na przedmieściach Robiny. Budowa ruszyła w 2006 roku, a jej efektem miał być 25-tysięcznik. Jednak w trakcie prac na placu budowy wykonawca poinformował, że bez wysiłku można zmieścić kolejnych 2,4 tys. krzesełek, na co władze się zgodziły. Projektanci firmy Populous zmodyfikowali dokumentację, by wprowadzić dodatkowe siedziska.

Pierwszą dużą imprezą w historii stadionu były Mistrzostwa Świata Rugby 2008. Od otwarcia obiektu mecze na nim rozgrywa zespół Gold Coast Titans (rugby), a od sezonu 2009/10 na stadionie gra pierwszoligowy zespół futbolowy Gold Coast United. W 2018 r. odbędą się tu niektóre rozgrywki rugby w ramach Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej.

Hindmarsh Stadium

Hindmarsh StadiumPiłkarski związek Południowej Australii (SASA) miał początkowo wykupioną działkę w innym miejscu, ale okazało się, że nie da się tam utrzymać naturalnej trawy, a dodatkowo teren jest regularnie zalewany. Dlatego już w latach 1950. SASA przejęła stary stadion do krykieta na przedmieściach Adelajdy.

Z czasem dawny Hindmarsh Oval przekształcił się w piłkarski Hindmarsh Stadium. Pierwsza trybuna na 2 tys. osób przyszła w 1960 roku. Oświetlenie w połowie lat 70., a krzesełka po drugiej stronie boiska dopiero w 1996. Mimo dość niskiego standardu w latach 70. i 80. często grała tu reprezentacja Australii, ponieważ futbol był wtedy mało popularny w kraju i odwiedzał głównie mniejsze obiekty.

Przed Igrzyskami Olimpijskimi 2000 stadion został tymczasowo rozbudowany, do 20 tys., ale dziś jest mniejszy. Dwupoziomowe trybuny po każdej ze stron boiska (wyłączając narożniki) mieszczą łącznie 17 tys. osób i taki jest też rekord frekwencji z 2008 roku, kiedy miejscowe Adelaide United wygrało finał Azjatyckiej Ligi Mistrzów z Gambą Osaka.

Westpac Stadium

Westpac StadiumChoć leży w Nowej Zelandii, jest stadionem ligi australijskiej. Powstał w 1999 roku na niepotrzebnych terenach kolejowych. W związku z tym przemysłowe otoczenie z jednej strony jest nieatrakcyjne, ale z drugiej strony obiekt jest bardzo korzystnie skomunikowany. A budowa nowego obiektu na wielkie imprezy była w Wellington potrzebna ze względu na fatalny stan poprzednika – Athletic Park. Ze względu na swój kształt bywa nazywany „Brytwanną”, a wśród kibiców piłkarskiego zespołu Pheonix ma przydomek „Ring of Fire”, czyli Ognisty Pierścień.

Od 2000 roku przez stadion przetoczyło się bardzo wiele wydarzeń, głównie sportowych. Ze względu na kształt owalu stadion jest dostosowany do futbolu australijskiego, krykieta, rugby i piłki nożnej, dzięki czemu niemal zawsze jest wykorzystywany. Reprezentacje narodowe Nowej Zelandii często wybierają stadion na swoje mecze. Odbywały się tu też wielkie imprezy rozrywkowe, wliczając koncerty AC/DC, The Rolling Stones, The Police czy Ozzyego Osbourne’a.

Reklama