Narodowy: Ostatnie prace po Euro 2012

źródło: Gazeta.pl; autor: bartosz

Stadion Narodowy jest już na ukończeniu. Minister Adam Giersz zapowiedział jego otwarcie na 17 grudnia. Do końca listopada obiekt ma być gotowy. Jednak po oddaniu areny do użytku prace nie zostaną ostatecznie zakończone. Niektóre roboty będą wykonywane jeszcze po Euro 2012 – ustaliła „Gazeta Wyborcza”.

Reklama

Według umowy inwestora z wykonawcą, Narodowy ma być gotowy 29 listopada. Czy tak się stanie, przekonamy się za 27 dni. - Wszystko zależy od doskonałej współpracy na linii wykonawca - projektant - inwestor. Mam na myśli zarówno prace budowlane, jak i przygotowanie formalności związanych z odbiorami - powiedział Rafał Kapler, prezes spółki Narodowe Centrum Sportu.

Stadion Narodowy miał być gotowy w czerwcu tego roku. Z uwagi na pojawienie się poważnej wady schodów okalających konstrukcję termin przesunięto na koniec listopada. Usterka została naprawiona, a koszty rzędu 9 milionów złotych pokrył wykonawca.

Stadion Narodowy Narodowe Centrum Sportu

Wokół obiektu trwa porządkowanie terenu i sadzenie roślin. - W zasadzie można powiedzieć, że zakończyliśmy już wszystkie większe prace budowlane z wyjątkiem układania płyty boiska - mówi Krzysztof Woch, rzecznik Hydrobudowy.

Przed końcem bieżącego miesiąca mają zostać dokończone prace w strefie biznes klubu. Strefa mieści się na parterze, ma bezpośredni dostęp do trybun. Może pomieścić 2600 osób. Z tych pomieszczeń podczas Mistrzostw Europy będzie korzystał m.in. Michel Platini i inni ważni oficjele. Na pierwszym i drugim piętrze zlokalizowane są sale konferencyjne. Ich wykończenie ma potrwać do końca 2011 roku.

Instalacja nawierzchni piłkarskiej nie zostanie wykonana w tym miesiącu. Będzie to tzw. zwykła trawa z rolki. To na niej odbędzie się futbolowa inauguracja Narodowego. 11 lutego zmierzą się tu drużyny Wisły i Legii w ramach rozgrywek o Superpuchar Polski. Na tego typu murawie zagrają uczestnicy Euro 2012. Po zakończeniu turnieju darń zostanie zdarta. Jako że mecze piłkarzy będą tu wydarzeniami sporadycznymi, to w tym celu przed każdą tego typu imprezą będzie układana nawierzchnia modułowa. Układana ze specjalnych skrzynek kilka dni przed spotkaniem i składana zaraz potem.

Dopiero po turnieju rozpocznie się wyposażanie restauracji na najwyższej kondygnacji stadionu. Na tym obszarze podczas Euro będzie się mieściła część zaplecza mediów. Najpewniej także po mistrzostwach będą wykańczane powierzchnie biurowe ukryte wewnątrz stadionu.

Według ministerialnych zapowiedzi 17 grudnia na Narodowym odbędzie się uroczysta impreza otwarcia. Czy uda się ją zorganizować w niecałe trzy tygodnie od zakończenia prac?

Niedawno – przed meczem Polska-Niemcy - obserwowaliśmy walkę z czasem w Gdańsku. Na parę dni przed spotkaniem szczególne zastrzeżenia co do bezpieczeństwa mieli strażacy i długo nie chcieli wydać pozytywnej opinii na temat organizacji imprez masowych na PGE Arenie. Niemniej przy okazji otwarcia najważniejszego obiektu w Polsce i potrzeby spełnienia obietnic politycznych, można się spodziewać, że służby publiczne nie będą aż tak skrupulatnie lustrować stołecznej areny.

Reklama